4.1 Vlnová funkce
Vlnová funkce - proč a jak?
Nový pohled, jenž do částicové mechaniky vnesla de Broglie vlnová hypotéza, vyžaduje přebudování aparátu, jehož pomocí popisujeme stav a časový vývoj částicových systémů. V tuto chvíli se věnujme reprezentaci stavu. Popis časového vývoje, tj. formulaci pohybové rovnice kvantové mechaniky, uvádíme na jiném místě.
Pro inspiraci se obraťme k těm oborům fyziky, kterým jsou vlnové představy vlastní. Například k teorii elektromagnetického pole. I zde se totiž setkáváme s vlněním, tzv. elektromagnetickými vlnami reprezentovanými periodickými prostoročasovými změnami vektorových polí elektrické a magnetické intenzity. Elektromagnetické vlny proto popisujeme dvojicí vektorových funkcí, a , čtyř reálných proměnných - tří souřadnic polohového vektoru a jedné proměnné časové. Na uvedené vektorové funkce můžeme rovněž pohlížet, odhlédneme-li od transformačních vlastností trojrozměrných vektorů, jako na šestici funkcí skalárních.
Je jistě přijatelný předpoklad, že obdobně můžeme postupovat i nyní, tj.:
V rámci nerelativistické kvantové fyziky vystačíme obvykle s jedinou vlnovou funkcí. Ovšem i vícekomponentní vlnové funkce mají v kvantové teorii své nezastupitelné místo. Používají se tehdy, je-li nutno explicitně započítat spin studované částice, a zejména pak v rámci relativistické kvantové teorie. Jednokomponentní vlnovou funkci naopak používáme při popisu částice s nulovým spinem nebo pokud spin částice zanedbáváme.
Výše uvedený aparát popisu jednočásticového systému pomocí vlnových funkcí je možno zobecnit i na systémy vícečasticové. Je pouze nutné rozšířit počet argumentů vlnové funkce tak, aby každé částici odpovídal jeden polohový vektor. V nejjednodušším případě tedy můžeme systému N částic přiřadit vlnovou funkci neboli Podrobněji však o popisu vícečásticových systémů pojednáváme na jiném místě. V následujícím výkladu se budeme věnovat výhradně systémům jednočásticovým.
Speciální tvary vlnových funkcí
Mezi všemi vlnovými funkcemi jednočásticového systému si některé zasluhují zvýšenou pozornost. Jsou to zejména vlnové funkce odpovídající
· rovinným monochromatickým de Broglieho vlnám reprezentujícím stavy volné částice s ostře definovanou hybností a energií,
· monochromatickým de Broglieho vlnám reprezentujícím stavy částice s ostře definovanou energií v poli vnějších sil,
· vlnovým balíkům reprezentujícím fyzikálně realizovatelné stavy volné částice s dostatečně ostře definovanou energií a hybností.
Samotné rovinné monochromatické de Broglieho vlny sice nereprezentují žádný fyzikálně realizovatelný stav volné částice (viz též důsledky prvního Bornova postulátu), jsou však velmi významné při formulaci jednoho z ústředních principů kvantové mechaniky - principu superpozice - a při přechodu k tzv. p-reprezentaci vlnové funkce.
V jistých situacích, zpravidla z důvodu jednoduchosti, je výhodné pracovat s částicí vázanou na přímce. Stavy takové částice popisujeme pomocí vlnové funkce, která z pochopitelných důvodů závisí pouze na jediné prostorové proměnné, obvykle označované x:
Statistická interpretace vlnové funkce
Velmi názornou interpretaci dal vlnové funkci ve druhé polovině 20. let 20. století německý fyzik M. Born. Jeho myšlenky je možno shrnout do dvou postulátů - dnes nazývaných první a druhý Bornův postulát, které jsou nedílnou součástí axiomatického základu moderní kvantové teorie. Pomocí Bornových postulátů určujeme střední hodnoty a fluktuace polohy a hybnosti částice ve stavu popsaném zadanou vlnovou funkcí. Hrají rovněž významnou roli při formulaci proslulého Heisenbergova principu neurčitosti.
Obecná reprezentace stavu v kvantové teorii
Popis stavů kvantových systémů pomocí vlnových funkcí, který je přímo inspirován de Broglieho vlnovou hypotézou, není jediný možný. Souběžně s formulací vlnové mechaniky vytvořil německý fyzik W. Heisenberg svou mechaniku maticovou [1]. Zobecnění obou popisů provedl a jejich ekvivalenci dokázal na přelomu 20. a 30. let 20. století anglický fyzik P. Dirac. Podrobná analýza Dirakova přístupu však zcela překračuje rámec této encyklopedie, stručné nastínění základních idejí je možno nalézt zde. Z nich využijeme především proslulou Dirakovu bra-ketovou symboliku, která často významně zjednodušuje zápisu formulí a vzorců, s nimiž se v kvantové teorii setkáváme, a tím činí matematický formalismus kvantové teorie přehlednějším.
[1] HEISENBERG,
W. Zeitschrift für Physik, 1925, Bd.
33, S. 879.
Všimněte si,
že v kvantové teorii pracujeme obecně s komplexními vlnovými funkcemi. Vždy
ovšem můžeme přejít k rovnocennému popisu pomocí dvojnásobného počtu
funkcí reálných, kdy každou komplexní funkci reprezentujeme její reálnou a
imaginární částí.