4.6.2 Spin
Spin je dynamická proměnná, která nemá v klasické fyzice odpovídající protějšek. Nutnost jeho zavedení do kvantového popisu částic vyplynula ze slavného experimentu Sternova-Gerlachova.
To znamená, že operátory přiřazené jednotlivým složkám spinového vektoru nekomutují a samotné složky nejsou kompatibilními veličinami. Současně proto můžeme s neomezenou přesností určit například pouze velikost spinu a hodnotu jedné jeho vybrané složky, zpravidla třetí, z-tové.
V odborných textech bývá často spinové kvantové číslo se spinem částice zaměňováno. Pak hovoříme stručně o částici se spinem s.
I magnetické spinové kvantové číslo bývá často zaměňováno s třetí složkou spinu
Zatímco velikost spinu je pro libovolnou částici vždy konstantní a charakteristická, jeho třetí, z-tová složka může nabývat všech výše uvedených hodnot.
Tak např. v x-reprezentaci musíme psát, bereme-li v úvahu spin částice, V matematickém formalismu kvantové teorie je však obvyklejší popis pomocí tzv. vícesložkových (multikomponentních) vlnových funkcí (spinorů)
kde
Multikomponentní vlnová funkce je reprezentována sloupcovým vektorem, jehož jednotlivé složky odpovídají vlnové funkci studované částice se zadanou z-tovou komponentou spinu. Takový sloupcový vektor má pro částici se spinem s celkem (2s+1) řádků. Tak např. pro částici se spinem 1/2 (např. elektrony) musíme použít dvoukomponentní vlnovou funkci.
Při použití vícesložkových vlnových funkcí odpovídají spinovým stavům částice se spinem s vektory z (2s+1)-rozměrného Hilbertova prostoru.
Tak např. pro částice se spinem 1/2 vystačíme s maticemi 2 x 2, pro částice se spinem 1 potřebujeme matice 3 x 3 atd.
Operátory přiřazené jednotlivým složkám spinu částice splňují obdobné komutační relace, s jakými se setkáváme u orbitálního momentu hybnosti,
Pro elektrony (a další částice se spinem 1/2) lze pro operátor spinu psát
kde a jsou tzv. Pauliho matice.