3.1 Metoda efektivního potenciálu

 

Při řešení problému  atomu s více elektrony je možno vyjít ze Schrödingerovy rovnice pro Z elektronů a jádro. Pro  základní výpočet se využívá přiblížení nekonečně velké hmotnosti jádra a elektrostatické přiblíženía to stejně jako při řešení atomu vodíku. Vliv pohybu jádra je možné započíst  metodou redukované hmotnosti).

 

I v rámci těchto přiblížení není možné zmíněnou Schrödingerovu rovnici řešit a je třeba použít v dalším textu uvedeného postupu spočívajícího hlavně v zanedbání tzv. zbytkové interakce, která souvisí se vzájemnou korelací pohybu elektronů. Tento postup se označuje jako metoda efektivního potenciálu.

 

Pro zpřesnění popisu spekter je možno započíst zbytkovou interakci a neelektrostatické interakce dodatečně s využitím poruchové metody.

 

Schrödingerova rovnice pro atom se Z elektrony a s jádrem v počátku souřadnic má za výše uvedených předpokladů tvar

 

 

kde platí

a , přičemž

 

 je polohový vektor a  je příslušný Laplaceův operátor.

 

Výraz  má analogický tvar jako hamiltonián atomu vodíku. Člen představuje energii elektrostatické interakce mezi elektrony ij.  Interakci mezi elektrony nelze zanedbat a vzhledem k tvaru  ji ani není možné rozepsat jako součet energií příslušejících i-tému elektronu.

 

Proto se zavádí

efektivní potenciál i-tého elektronu , který představuje  průměrnou hodnotu energie interakce tohoto elektronu se všemi zbývajícími elektrony.

 

K jeho výpočtu se používá zpravidla Hartreeho-Fockovy metody, která uvažuje i princip nerozlišitelnosti identických částic.  Tento potenciál není obecně sféricky symetrický, a proto se ještě „středuje“, tak aby sféricky symetrický byl. V tomto případě se hovoří o přiblížení centrálního pole. Schrödingerova rovnice potom přechází na tvar

 

.

Zbytková interakce   představuje zbývající část  elektrostatické interakce nezapočtenou do příslušného efektivního potenciálu. Je to tedy ta část elektrostatické interakce mezi elektrony, která  souvisí s jejich korelacemi.

 

Pokud můžeme v předcházející rovnici   zanedbat (alespoň v základním přiblížení, tzn. že  lze  považovat za poruchu),  dostáváme řešení Schrödingerovy rovnice (s neporušeným hamiltoniánem) ve tvaru, který je podobný řešení Schrödingerovy rovnice  pro atom vodíku, tzn. stavy elektronů v atomu můžeme v rámci jednočásticového přiblížení popsat opět kvantovými čísly n, l, m a .

 

Hodnoty energetických hladin se budou ale lišit od hodnot, které jsme získali řešením Schrödingerovy rovnice pro atom vodíku (navíc jsou funkcí n i l). Rovněž se budou lišit i příslušné radiální části atomových orbitalů. Obsazování jednočásticových stavů elektrony se řídí pravidly výstavby atomového obalu.

 

Pokud potřebujeme získat přesnější obraz spektra víceelektronového atomu, je třeba navíc uvažovat další interakce (viz zpřesnění popisu spekter atomů). Jejich vliv se započítává nejčastěji s využitím poruchové metody. Podle vzájemného poměru velikosti dvou nejvýznamějších interakcí, již zmíněné zbytkové interakce a spin-orbitální interakce , rozlišujeme v přístupu k řešení a popisu stavu víceelektronového atomu dva mezní případy. Pro , tzv. vazbu LS (též slabou vazbu neboli tzv. Russelovo-Saundersovo přiblížení) a pro  tzv. vazbu jj (též silnou vazbu).

 

 

„středuje“

Potenciál se nahradí jeho průměrnou hodnotou pro všechny směry.


Předchozí     Následující