3.2 Výstavba elektronového obalu atomu

 

V případě víceelektronového atomu se řídí obsazování jednotlivých elektronů do jednočásticových stavů pravidly výstavby atomového obalu:

 

o         Princip minima energie
Libovolný  systém (v daném případě atom) nepodléhající vnějšímu působení přechází samovolnými procesy do stavu s nejnižší možnou energií.

o         Pauliho vylučovací princip
Dva fermiony (v případě atomu dva elektrony) se nemohou nacházet ve stejném stavu, jejich stavy se musí lišit alespoň v jednom kvantovém čísle.

o         Hundovo pravidlo maximální multiplicity
Součet magnetických spinových čísel  všech elektronů v podslupce, resp. tzv. multiplicita, musí být maximální.

o         Madelungovo pravidlo n+l
Ze dvou elektronů má větší energii elektron v podslupce s větším součtem n+l, pokud je tento součet stejný, má větší energii elektron v podslupce s vyšší hodnotou čísla n.

 

První dvě pravidla představují univerzální principy s obecnější platností, která aplikujeme na atom. Druhá dvě pravidla jsou původně empirickými pravidly, která je nutno ověřit výpočtem pro každý atom zvlášť, přičemž pro některé atomy a jejich konfigurace existují výjimky z pravidla.

 

Princip minima energie. Tento princip představuje univerzální zákonitost systémů, jejich snahu dostat se do rovnovážného stavu, který je charakterizován minimální energií – tzv. základní stav. Do tohoto základního stavu se ovšem systém dostane pouze procesy, které splňují další zákony, např. zákony zachování a v případě  fermionů Pauliho vylučovací princip.

  

Pauliho vylučovací princip. Pro elektrony v atomu z tohoto principu vyplývá, že v daném atomovém orbitalu (určeném čísly n, l, m) se mohou nacházet nejvýše dva elektrony s opačnou hodnotou , tj.  (pozn.).

 

Hundovo pravidlo maximální multiplicity. Splnění pravidla zajistíme tím, že při obsazování orbitalů dané podslupky elektrony obsadíme nejdříve všechny tyto orbitaly  elektrony se „spinem“ ­ () a poté doplníme případné zbývající elektrony se „spinem“ ¯ (), tak aby byl současně splněn Pauliho princip.

 

Madelungovo pravidlo n + l, někdy též ve spojení s principem minima energie označované jako výstavbový princip.  Toto pravidlo je pouze empirickým pravidlem, ze kterého existují výjimky. Pořadí podslupek podle energetických hladin (splňující pravidlo n+l) můžeme získat pomocí výstavbového trojúhelníka. Viz dále.

 

V tabulce jsou uvedeny hodnoty n pro jednotlivé hodnoty l, kterým odpovídají jednotlivé sloupce. Pořadí podslupek  podle rostoucí energie, tj. podle pravidla n+l, dostaneme, pokud čteme hodnoty n po řádcích  zprava doleva a se shora dolů a připisujeme k nim odpovídající hodnoty l uvedené v prvním řádku příslušného sloupce (nl). 

 

 
Výstavbový trojúhelník:

l®

n

s

p

d

f

 

¯

¯

¯

¯

¯

¯

¯

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

2

 

 

 

4

3

 

 

 

5

4

3

 

 

6

5

4

 

 

7

6

5

4

 

8

7

6

5

 

¯

¯

¯

¯

®

S využitím výstavbového trojúhelníka tedy dostáváme následující pořadí podslupek. Ty členíme do tzv. period, které se sdružují po dvou do tzv. cyklů.

1s

2s 2p

3s 3p

4s 3d 4p

5s 4d 5p

6s 4f 5d 6p

7s 5f 6d 7p

……

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

 ¬ perioda

H

Typické

          Prvky

Primární

              Doplnění

Sekundární

                       Doplnění

¬ cyklus

Místo period se zejména v chemii hovoří o „slupkách“, jež nesmíme zaměnit za slupky K, L, M …, které sdružují podslupky se stejnou hodnotou n . Viz kvantová čísla.

Např. plně obsazená „slupka“ (tj. 3. perioda) u argonu neznamená, že by byla obsazena celá slupka M (tj. 3. slupka), neobsazena je podslupka 3d.

 

 

Elektrony

Elektrony jsou fermiony se spinovým číslem .

 

Poznámka

Pro jednoduchost se  v kvantové fyzice hovoří o „opačné orientaci spinu“, tj. ­¯., byť je to v konzistenci s klasickou fyzikou poněkud nepřesné. V kvantové teorii nelze orientaci vektoru momentu hybnosti jednoznačně určit.


Předchozí     Následující