Bodová konvergence

Řekneme, že posloupnost operátorů    konverguje bodově na Hilbertově prostoru  V  k operátoru   právě, když pro každý vektor    z průniku definičních oborů operátorů    konverguje posloupnost vektorů    k vektoru  (podle normy zadané skalárním součinem na prostoru  V).

 

 

Boltzmannova konstanta

 

 

Divergence

 

 

Dynamické systémy

Teorie dynamických systémů se zabývá teoretickým studiem modelů, jejichž časový vývoj je popsán nelineárními evolučními rovnicemi. Soustřeďuje se především na závislost vývoje těchto modelů na neurčitosti počátečních podmínek a přechod od deterministického chování k chaosu.

 

 

Elektroslabé interakce

Teorie elektroslabých interakcí (GSW model) sjednocuje popis elektromagnetických a slabých interakcí do jediné univerzální teorie. V 60. letech 20. století byla formulována A. Salamem, S. Glashowem a S. Weinbergem.

 

 

Elementární elektrický náboj

 

 

 

Gaussova-Ostrogradského věta

Pro spojité a spojitě diferencovatelné vektorové pole    a prostorovou oblast  V s dostatečně hladkou hranicí    můžeme psát   kde element plochy    má orientaci vektoru vnější normály k ploše.

 

 

Gradient

Laplaceův operátor

 

 

Gravitační interakce

Gravitační interakce je ze všech elementárních interakcí (s výjimkou interakce slabé) nejslabší. V mikroskopických a makroskopických měřítcích je zcela zanedbatelná, má však nekonečný dosah a je univerzální, působí mezi všemi tělesy ve vesmíru. Její význam prudce vzrůstá v tzv. megasvětě (tj. v oblasti velkých vzdáleností a zejména velkých hmotností). Pro slabá gravitační pole je úspěšně popsána Newtonovým gravitačním zákonem, v případě silných polí je zapotřebí k popisu gravitačního působení použít Einsteinovu obecnou teorii relativity.

 

 

Hermite

 

 

Hermitovská matice

Hermitovská matice je čtvercová matice, jejíž prvky    splňují relace    kde hvězdičkou označujeme komplexní sdružení. V případě reálných matic je hermitovská matice maticí symetrickou, 

Hustota toku veličiny

Pod hustotou toku veličiny  X  rozumíme takové vektorové pole    jehož plošný integrál 2. druhu    udává množství této veličiny, které proteče za jednotku času orientovanou plochou  S.

 

 

Hustota veličiny

Hustotu  r  veličiny  X  spojitě rozložené v prostoru definujeme v zadaném bodě    vztahem    kde  DV  je objemový element obsahující bod    a  DX  množství veličiny  X  v tomto objemu obsažené.

 

 

Inverzní operátor

Nechť    je prostý operátor na Hilbertově prostoru V s definičním oborem    a oborem hodnot    Pod inverzním operátorem k   pak rozumíme operátor    s definičním oborem    splňující   pro každé    a    pro každé

 

 

Kalibrační pole

V rámci teorie kalibračních polí jsou existence i vlastnosti základních fyzikálních interakcí (elektromagnetické, slabé a silné) důsledkem fundamentálních symetrií vesmíru.

 

 

Kroneckerovo delta

  pro 

  pro 

 

 

 

 

 

 

Kulové funkce

kde    (l = 0,1,2,… a  m = -l, -l+1,…, l-1, l)  jsou přidružené Legendrovy funkce   a konstantní multiplikativní faktor zajišťuje vhodnou normalizaci.

 

 

Kvantování

Pod kvantováním rozumíme fakt, že některé fyzikální veličiny (kupř. energie nebo moment hybnosti) mohou nabývat jen některých klasicky přípustných hodnot, které jsou od sebe zřetelně odděleny intervaly hodnot zakázaných.

 

 

Levi-Civitův symbol

kde symbol sign označuje znaménko výrazu v hranatých závorkách:  sign[x] = 1 pro x > 0, sign[x] = -1 pro x < 0 a sign[x] = 0 pro x = 0.

 

 

Modifikovaná Gaussova-Ostrogradského věta

Pro spojitou a spojitě diferencovatelnou skalární funkci    a prostorovou oblast V  s dostatečně hladkou hranicí    můžeme psát    kde element plochy    má orientaci vektoru vnější normály k ploše 

 

 

Nejvýše spočetná množina

Pod nejvýše spočetnou množinou rozumíme množinu, která je buď konečná, nebo nekonečná a spočetná (tedy ekvivalentní množině přirozených čísel).

 

 

Per partes

kde

Permitivita vakua

 

 

Poissonovy závorky

kde    a    jsou zobecněné souřadnice a hybnosti systému.

 

 

Polární souřadnice

Polární souřadnice v rovině     souvisejí s kartézskými souřadnicemi (x,y)  prostřednictvím transformačních vztahů

  a

 

 

Potenciálové pole

Vektorové pole    nazveme potenciálovým, pokud existuje skalární funkce    splňující    kde    je vektorový operátor gradient. Funkci    pak obvykle nazýváme potenciálem pole 

 

 

Protonové číslo

Protonové číslo udává počet protonů v atomovém jádře a po vynásobení elementárním elektrickým nábojem i celkový elektrický náboj jádra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rotace

 

 

Rychlost světla

 

 

Sférické souřadnice

Sférické souřadnice v prostoru     souvisejí s kartézskými souřadnicemi  (x,y,z)  prostřednictvím vztahů

 

    a 

 

 

Silná interakce

Silně interagují (elementární) částice nazývané hadrony. Mezi ně řadíme například, kromě mnoha jiných, i neutrony a protony. Silná interakce drží pohromadě atomová jádra, která by se bez ní velmi rychle rozpadla v důsledku elektrických odpudivých sil působících mezi kladně nabitými protony.  Její dosah je dán zhruba rozměrem atomových jader ().

 

 

Slabá interakce

Slabá interakce je např. zodpovědná za beta rozpad některých atomových jader, tedy za emisi elektronů či pozitronů z nich. Má extrémně malý dosah.

 

 

 

Základní fyzikální interakce

Mezi základní (fundamentální) fyzikální interakce zahrnujeme interakci gravitační, elektromagnetickou, slabou a silnou. Kvantová teorie pole popisuje velmi dobře poslední tři interakce, kvantování gravitačního pole není dosud uspokojivě vyřešeno.

 

 

Zobecněné Kroneckerovo delta

  pro       

pro