1.3 Heisenbergův-Ivaněnkův model atomového jádra

Nedostatky předchozích modelů se podařilo uspokojivě vyřešit až poté, co byl uskutečněn objev nové částice – objev neutronu (1932).

Objev neutronu

Podobně jako v případě objevu protonu byly použity částice a, které tentokráte ostřelovaly jádra Be. Ve Wilsonově mlžné komoře byla po srážce pozorována jediná stopa, která náležela jádru uhlíku (C). Chadwick provedl rozbor stop částic z hlediska zákonů zachování energie a hybnosti a dospěl k závěru, že kromě kyslíku musí vznikat ještě jedna částice, která nenese žádný elektrický náboj (proto nelze zachytit její stopu v mlžné komoře). Částice byla pojmenována neutron.

,

kde pro neutron byla zavedena značka n.

 

Animace (700 kB)

 

Pokud provedeme bilanci elektrického náboje pro výše uvedenou jadernou reakci na základě zákona zachování , zjistíme, že neutron nemá žádný elektrický náboj. Po dosazení hodnot nábojů v násobcích elementárního elektrického náboje dostaneme , a tedy skutečně .

Vlastnosti neutronu

Heisenbergův-Ivaněnkův model atomového jádra

Atomové jádro se skládá ze dvou typů částic: protonů a neutronů.

Protony a neutrony jsou v jádrech drženy novým typem sil – tzv. jadernými silami.

Vazebná energie jádra EV, která je důsledkem těchto sil, způsobuje pozorovatelný hmotnostní úbytek .

 

 

Typ jádra je jednoznačně určen počtem protonů Z a počtem neutronů N v něm obsažených.

Nukleony

Protony a neutrony se označují společným názvem nukleony. Celkový počet nukleonů v jádře je tak A = Z + N.  Nukleony patří mezi ty „elementární“ částice, u nichž pozorujeme další vnitřní strukturu na rozdíl od elektronu, který se chová jako bodová částice.

Dnes se používá pro číslo Z označení protonové číslo (dříve atomové číslo), pro číslo N označení neutronové číslo a pro číslo A nukleonové číslo (dříve hmotnostní číslo).


Poznámky

Hmotnostní úbytek jádra Dm

je rozdíl mezi klidovou hmotností jádra a celkovou klidovou hmotností volných nukleonů, z nichž se jádro skládá:

Dm = M - (Z mp + N mn).

Poznámky

 

Úkol k textu naleznete zde.


Předchozí     Následující