1.1 Protonový model atomového jádra

Tak jako objev elektronu (a objev atomového jádra) hrály důležitou roli při vytvoření prvních modelů atomu, při návrhu první hypotézy o stavbě jádra sehrál důležitou roli objev další elementární částice – objev protonu (1919).

Objev protonu

Rutherford sledoval ve Wilsonově mlžné komoře stopy částic α emitovaných radioaktivním zdrojem. Částice narážely na jádra atomu dusíku. Z místa srážky vycházely stopy dvě. Bylo zjištěno, že jedna stopa patří ionizovanému atomu kyslíku (resp. jádru kyslíku), druhá pak lehké částici, která je totožná s jádrem vodíku. Tato částice byla pojmenována proton.

Došlo vlastně k přeměně atomového jádra, která byla vyvolána srážkou. Taková přeměna se v analogii s chemií označuje jako jaderná reakce. Pro její zápis můžeme použít schematického zápisu, který je podobný zápisu chemické reakce.

Místo značek molekul (např. ) vystupují v jaderné reakci značky atomových jader (značka odpovídajícího prvku, např. O, N) a místo značek atomů (značka prvku, např. O, H) značky elementárních částic (např. e – elektron). Pro proton byla zavedena značka p. Význam indexů u značek vysvětlíme podrobně později. Zatím si jen řekněme, že dolní index představuje náboj částice v násobcích elementárního elektrického náboje

 

Zvětšit       Animace (750kB)

 


(Pozor! V chemické reakci značky prvků symbolizují atomy, zatímco v jaderné reakci příslušná atomová jádra.)

Poznámky

Pokud provedeme bilanci elektrického náboje pro výše uvedenou jadernou reakci na základě zákona zachování náboje , zjistíme, že proton má kladný elektrický náboj s velikostí rovnou hodnotě elementárního elektrického náboje e. Pro jednoduchost vyjádříme náboje jednotlivých částic v násobcích e, tedy Q = Ze. Pak máme a tedy  . Postupně byly určeny další vlastnosti protonu.

Vlastnosti protonu

Zprvu se zdálo, že proton představuje jakousi obdobu elektronu, což naznačovala stejná velikost náboje, i když s opačným znaménkem, a stejná hodnota spinového čísla.

Proton je ovšem zhruba 1836 krát těžší než elektron a navíc má i odlišnou hodnotu Landého faktoru. Později se ukázalo, že tato odlišná hodnota je způsobena vnitřní strukturou protonu, náboj není rozdělen uvnitř částice rovnoměrně.

Naproti tomu u elektronu žádnou vnitřní strukturu nepozorujeme, navíc na elektron nepůsobí jaderné síly, a proto se jedná o rozdílný typ elementární částice (viz systém elementárních částic).

Na základě objevu protonu byla vytvořena následující představa o složení jádra.

Protonový model atomového jádra

Jádro sestává pouze z protonů. Počet protonů Z v jádře je možno určit z náboje jádra Q pomocí vztahu Q = Ze (náboj protonu je e).

 

 

Nedostatky protonového modelu

Rozpor se snažili fyzikové objasnit návrhem proton-elektronového modelu jádra.


Předchozí     Následující