1.2 Proton-elektronový model atomového jádra
Rozpory s objasněním hmotnosti jádra v případě jeho modelu založeného pouze na protonech se zdály být řešitelné na základě představy, že ve skutečnosti jádro obsahuje dvojnásobný počet protonů oproti protonovému modelu, jejichž náboj je kompenzován záporně nabitými elektrony rovněž umístěnými v jádře. Tyto představy se zdály být potvrzeny i experimentem. U některých atomů (viz přeměna ) byly pozorovány elektrony vyletující z jádra (nikoliv z obalu atomu) a tudíž se zdálo logické, že elektrony se skutečně mohou nacházet i v jádře. Výše uvedené představy jsou základem proton-elektronového modelu atomového jádra.
Proton-elektronový model atomového jádra
Jádro s hmotností , kde a je celé číslo, a elektrickým nábojem Q = Ze obsahuje celkem a protonů a též n = a – Z elektronů. Tyto „jaderné“ elektrony jsou některými jádry emitovány.
Poznámky
Nedostatky modelu
Proton-elektronový model struktury jádra dává přibližně správné hodnoty hmotností zejména lehčích jader, přesto zůstává určitá nepřesnost ve srovnání s experimentem. Tento nesoulad teoretické a skutečné hmotnosti jádra je ještě více patrný v případě těžkých jader.
Měření magnetického momentu jádra je rovněž v rozporu s tímto modelem. Model dává příliš velké hodnoty magnetických momentů jádra.
Jádro podle proton-elektronového modelu obsahuje elektrony. Hodnoty magnetických momentů elektronů představují násobky hodnot Bohrových magnetonů, které jsou řádově tisíckrát větší než hodnoty jaderných magnetonů, v jejichž násobcích se udává magnetický moment protonů, což je dáno skutečností, že hmotnost elektronu je řádově tisíckrát menší, než hmotnost protonu.
Hodnoty magnetického momentu jádra řádově odpovídají hodnotám jaderných magnetonů.