1.5 Bohrův model atomu
Tento model atomu vychází z představ Rutherfordova modelu atomu a pojmů klasické mechaniky. Aby Bohr mohl odstranit hlavní nedostatky Rutherfordova modelu, musel ovšem postulovat platnost tzv. kvantovací podmínky, kterou nebylo možno získat ze základních zákonů klasické fyziky. Bohr v roce 1913 navrhuje svůj model atomu vodíku. Model je použitelný i pro tzv. vodíku podobné ionty.
Předpoklady Bohrova modelu atomu:
Na základě uvedených předpokladů je možno odvodit kvantovací podmínku pro energii atomu vodíku, která je ve shodě s experimentem.
Odvození energetického spektra pro Bohrův model atomu
vodíku
Vyjdeme z dvojího vyjádření dostředivé síly (viz Rutherfordův model) a z Bohrovy kvantovací podmínky, tedy ze vztahů
a .
Je to soustava dvou rovnic pro dvě neznámé r a v, n je parametr. Pro zjednodušení výpočtu je výhodné zavést si konstanty a . Vyřešením soustavy vzhledem k těmto neznámým dostáváme kvantovací podmínky pro poloměr dráhy r a rychlost elektronu v:
a .
Nedostatky Bohrova modelu atomu
Pro názornost je zobrazení elektronů na drahách vycházející z původních představ Bohrova modelu atomu stále používáno. Dnes je ale musíme chápat pouze jako schéma, které nás informuje o stavbě atomového obalu, nikoliv jako skutečný obraz reálného atomu. Vztah je tedy analogický vztahu skutečného elektrického obvodu a jeho schématu zakresleného pomocí značek. Pro úspornost schématu se často nedodržuje růst poloměru kvantové dráhy s druhou mocninou kvantového čísla n.