1.4 Rutherfordův model atomu
Na základě rozboru rozptylových experimentů (Rutherfordův pokus) usoudil Rutherford (roku 1911), že atomy mají jádro, které má kladný elektrický náboj a připadá na ně téměř celá hmotnost atomu. Na rozdíl od Thomsonova modelu atomu však musí toto jádro zaujímat pouze malou část objemu atomu. Její lineární rozměr je asi desettisíckrát až stotisíckrát menší než lineární rozměr atomu.
S využitím těchto skutečností vytvořil Rutherford model atomu, ve kterém obíhají elektrony kolem těžkého a velmi malého jádra analogicky jako planety obíhají kolem Slunce. Z tohoto důvodu se uvedený model atomu označuje též jako planetární model atomu. Na rozdíl od planet, které jsou na dráze kolem Slunce drženy gravitační silou (viz Newtonův gravitační zákon), jsou elektrony se záporným elektrickým nábojem přitahovány k jádru s kladným elektrickým nábojem silou elektrostatickou (viz Coulombův zákon).
Rutherfordův model atomu vodíku
Nedostatky Rutherfordova modelu atomu
V Rutherfordově modelu atomu se může poloha elektronu i jeho rychlost měnit spojitě. V rámci tohoto modelu se tedy bude spojitě měnit i celková energie atomu, která je spojitou funkcí polohového vektoru a rychlosti.
Např. u atomu
vodíku můžeme pro celkovou energii atomu psát:
. Předpokládejme kruhovou dráhu elektronu se středem
v jádře atomu. Při pohybu po kružnici platí pro
velikost dostředivé síly vztah , kde r je poloměr kružnice a je velikost rychlosti
částice – elektronu. V případě Rutherfordova modelu hraje úlohu dostředivé
síly elektrostatická síla, pro niž dle Coulombova zákona platí . Porovnáním obou vztahů dostáváme . Po dosazení tohoto výsledku do vztahu pro celkovou energii
máme . Při spojité
změně r se mění spojitě i E.
V Rutherfordově modelu atomu obíhají elektrony kolem jádra po zakřivených drahách. Pohybují se tedy s určitým okamžitým zrychlením. Elektrony mají záporný elektrický náboj. Z výsledků klasické elektrodynamiky vyplývá, že částice s elektrickým nábojem, které se pohybují se zrychlením, by měly vyzařovat energii ve formě elektromagnetického záření.
Pád elektronu na jádro
Rutherfordův model je vzhledem k uvedeným nedostatkům jakožto model popisující dynamiku atomu nesprávný, jako model vnitřní struktury atomu však zůstává v platnosti.
Lineární
rozměr této oblasti je řádově
až
.
Lineární
rozměr atomu činí řádově
.
Protože
jádro je v prvním přiblížení nepohyblivé, můžeme též hovořit o celkové
energii elektronu v poli jádra.
Např.
v nejjednodušším případě mohou
obíhat elektrony po kruhové dráze.
U pohybu po
kružnici to je dostředivé zrychlení.
Atom se skládá z těžkého kladně nabitého jádra a lehkých záporně nabitých elektronů.