2.2 Planckova teorie záření dokonale černého tělesa

 

Planckova teorie záření dokonale černého tělesa (ideálního zářiče) vychází z teorie klasické, v jejímž rámci je aplikována kvantová hypotéza pro lineární harmonický oscilátor.

 

Podle této hypotézy (a statistické mechaniky) je nutno střední energii lineárního harmonického oscilátoru o charakteristické úhlové frekvencí  w  počítat podle vztahu

 

 

kde    je Boltzmannova konstanta a  .  Dosazením za    se jmenovatel uvedené formule změní na prostou geometrickou řadu ,  kde

 

 

Její součet nalezneme snadno pomocí známého vzorce

 

 

Obdobně získáme pro čitatele výše uvedené formule pro  e(T) po dosazení za    a po úpravách

 

A nakonec kombinací výrazů pro jmenovatele a čitatele, do nichž dosadíme zpět za pomocnou proměnnou    získáme konečný vzorec pro střední tepelnou energii lineárního harmonického oscilátoru

 

 

Ten pak užijeme postupem stejným jako v případě klasické teorie k nalezení formule udávající závislost spektrální hustoty energie dutinového záření na zadané teplotě a úhlové frekvenci.

 

Tato formule  tentokrát nabývá tvaru

což je proslulý Planckův zákon [1].

 

Tento zákon dokonale souhlasí s empirickým Planckovým zákonem, a tudíž velmi přesně vystihuje dostupná experimentální data.

 

V limitě nízkých frekvencí,  , je možno užít přibližného výrazu

 

 

který po dosazení převede Planckův zákon na klasický zákon Rayleighův-Jeansův. Můžeme tedy formulovat následující závěr:

 

Klasický popis záření dokonale černého tělesa je vhodný, pokud střední tepelná energie lineárních harmonických oscilátorů, jejichž pomocí elektromagnetické pole popisujeme, je mnohem větší než odpovídající Planckovo kvantum energie.

 

Literatura

[1]           PLANCK, M. Annalen der Physik, 1901, Bd. 4, S. 553.


Předchozí     Následující