2.3 Einsteinova fotonová hypotéza

 

Chápeme-li elektromagnetické pole jako soustavu nezávislých lineárních harmonických oscilátorů, můžeme podle Planckovy kvantové hypotézy předpokládat, že se jeho celková energie bude měnit skokem - pro danou vlnovou délku  l  (resp. frekvenci  n ) o kvantum hn, kde h je (neškrtnutá) Planckova konstanta.

 

Zatímco Planck pohlížel na elektromagnetické pole jako na zvláštní typ kontinua, jehož energie se mění skokem, německý fyzik A. Einstein šel v této představě ještě dále. Předpokládal, že toto kontinuum je ve skutečnosti samo tvořeno kvanty elektromagnetické energie, částicemi pohybujícími se rychlostí světla [1]. Ty byly později nazvány fotony. Celková energie každé z těchto částic je podle Einsteina dána vztahem

E = hn.

Již dříve však bylo známo, že elektromagnetické záření nese nenulovou hybnost, která souvisí s jeho energií prostřednictvím jednoduchého vztahu    Sloučením této rovnice a Einsteinova vztahu pro energii fotonu získáme proto pro jeho hybnost

Skoková změna celkové energie elektromagnetického pole je pak ovšem podmíněna procesem vzniku (vyzářením) či zániku (absorpcí) jednoho fotonu.

 

Částicové představy o elektromagnetickém záření byly s velkým úspěchem využity samotným Einsteinem při vysvětlení v rámci klasické fyziky nepochopitelného chování elektronů v tzv. fotoelektrickém jevu (Einsteinova teorie fotoelektrického jevu) a experimentálně prokázány A. H. Comptonem při rozptylu paprsků X na volných elektronech (Comptonův jev).

 

Zatímco fyzika 19. století nahlížela na světlo jako na vlnění, Einstein se svou fotonovou hypotézou částečně navrací k částicovým představám Newtonovým. Ve skutečnosti však elektromagnetické záření (a tedy i světlo) není pouze vlněním, ani pouze proudem částic: je současně obojím. Vše totiž závisí na experimentálních podmínkách, v nichž se nachází. Elektromagnetické pole je fyzikální objekt, u nějž za jistých okolností převažují vlnové vlastnosti a jindy zase vlastnosti částicové. Hovoříme proto o vlnově-korpuskulárním dualismu světla. Konzistentní interpretaci Einsteinovy fotonové hypotézy poskytla kvantová elektrodynamika.

Literatura

[1]           EINSTEIN, A. Annalen der Physik, 1905, Bd. 17, S. 132.


Předchozí     Následující