1.2 Klasická teorie záření dokonale černého tělesa

 

Elektromagnetické pole (záření) uzavřené v dutině konečného objemu V je možno chápat jako soustavu nezávislých lineárních harmonických oscilátorů. Například pro dutinu ve tvaru kvádru lze Maxwellovy rovnice převést pomocí Fourierových řad na nekonečnou soustavu nezávislých obyčejných diferenciálních rovnic, které svým tvarem odpovídají pohybovým rovnicím pro netlumené lineární harmonické oscilátory. Tyto oscilátory mají obecně různé charakteristické úhlové frekvence (záření dokonale černého tělesa není monochromatické) a jednoduchým výpočtem je možno určit, kolika z nich přísluší úhlové frekvence ze zadaného intervalu (w,w+Dw) [1]:

 

 

Z klasické statistické fyziky je známo, že střední energie  e(T)  lineárního harmonického oscilátoru, který je v kontaktu s termostatem o teplotě  T,  je dána vztahem (viz též ekvipartiční teorém)

 

kde  kB  je Boltzmannova konstanta. Pro energii oscilátorů reprezentujících elektromagnetické pole v dutině, jejichž frekvence jsou z intervalu (w,w+Dw), můžeme tedy psát

a pro spektrální hustotu energie

Poslední uvedený vztah nese na paměť anglických fyziků, kteří jej odvodili, název Rayleighův-Jeansův zákon.

 

Tento zákon však souhlasí s experimentálními daty jen pro malé hodnoty úhlových frekvencí (a tedy jen pro dlouhé vlnové délky). V oblasti vysokých frekvencí zcela selhává. Kromě toho celková objemová hustota energie elektromagnetického záření v dutině, ,  je podle Rayleighova-Jeansova zákona nekonečná. Osudové selhání klasické teorie v oblasti vysokých frekvencí bylo příznačně nazváno ultrafialovou katastrofou.

 

Literatura

[1]           BEISER, A. Úvod do moderní fyziky. 1. vyd. Praha: Academia, 1978. 628 s. s. 389-392.


Předchozí     Následující