6.5.1 Vibrace molekul

Harmonické přiblížení

V případě obecné víceatomové molekuly mohou jednotlivé atomy (jejich jádra) vykonávat vůči těžišti molekuly kmitavý pohyb – vibrace okolo rovnovážných poloh  . Obecně se tedy jedná o soustavu vázaných anharmonických oscilátorů. V případě malých kmitů, tj. malých odchylek od rovnovážných poloh, můžeme nahradit potenciál  jeho Taylorovým rozvojem do členů druhého řádu (harmonické přiblížení):

 

 

kde .

 

První člen rozvoje je konstanta, kterou v případě potenciálu můžeme bez újmy na obecnosti položit rovnu nule, druhý člen je roven nule, což plyne z podmínky rovnováhy. Zbývá tedy pouze třetí, tzv. harmonický člen.

Rozklad na nezávislé harmonické oscilátory

Vhodnou transformací lze převést potenciál molekuly harmonickém přiblížení, tj. třetí člen Taylorova rozvoje potenciálu, na kanonický tvar (diagonalizovat), což znamená, že vypadnou smíšené členy ():

 

 

kde čárkou jsou označeny transformované souřadnice.

 

V hamiltoniánu pro jádra pak musíme provést stejnou transformaci i v případě operátoru kinetické energie. Ten lze po transformaci formálně opět zapsat jako výraz, kde  parametry  nejsou rovny původním hmotnostem atomů a označují se jako  efektivní hmotnosti (srovnej redukovanou hmotnost v případě dvou částic) myšlených částic – kvazičástic  (označují se též jako jednočásticové excitace). 

 

V takovém případě je možno v pohybové rovnici pro jádra provést separaci proměnných: nejdříve separaci pro transformované vektory   a dále separaci pro tři souřadnice těchto vektorů.

Pohybová rovnice se tak rozpadne na  celkem 3n rovnic, z nichž každá je pohybovou rovnicí pro lineární harmonický oscilátor (LHO). Vibrační energie molekuly je tedy rovna součtu energií těchto nezávislých LHO:

, kde .

Transformace souřadnic je obvykle taková, že jedna z pohybových rovnic popisuje rovnoměrný přímočarý pohyb těžiště, v tom případě sčítáme v první sumě pouze do n-3. Kvantová čísla  se označují jako vibrační čísla.

Pokud navíc můžeme zanedbat vazbu mezi rotačními a vibračními pohyby atomů, je možné zvlášť uvažovat též rotaci molekuly jako celku a budeme tedy sčítat pouze do
n-6.

Vibrace dvouatomové molekuly

Lineární dvojatomová molekula má šest jaderných stupňů volnosti, po odečtení tří translací a dvou rotací molekuly jako celku zbývá jeden normální vibrační mód, znázorněný v animaci. 

V případě homonukleární dvouatomové molekuly (např. ), ve které konají atomy vibrace ve směru osy x rovnoběžné se spojnicí jader atomů, platí pro redukovanou hmotnost  a . Zde M představuje hmotnost atomu a R0 je délka vazby odpovídající rovnovážné poloze – „nekmitající atomy“..

Pro frekvenci kmitů tedy máme . Pro vibrační energii dvouatomové molekuly  tak dostaneme vztah

,

kde  je příslušné vibrační kvantové číslo.

 

Vibrace trojatomové lineární symetrické molekuly

Lineární trojatomová molekula má devět jaderných stupňů volnosti, po odečtení tří translací a dvou rotací molekuly jako celku zbývají čtyři normální vibrační módy, které jsou znázorněny v animacích.

 

Symetrický vazebný vibrační mód
Asymetrický vazebný vibrační mód
Deformační vibrační mód
(dvojnásobně degenerován, obdobná deformace může probíhat v rovině kolmé k nákresně)

 

 

„nekmitající atomy“

Podle kvantové teorie (viz např. lineární harmonický oscilátor) musí částice i v základním stavu (nejnižším dovoleném energetickém stavu) kmitat s nenulovou kinetickou energií (energie nulových kmitů). U harmonického oscilátoru je střední výchylka částice z rovnovážné polohy nulová pro všechny energetické stavy. U oscilátoru anharmonického, jsou odchylky z rovnovážných poloh malé jen pro nejnižší energetické stavy. Přibližná představa o zaujmutí rovnovážných poloh atomy je tedy přijatelná.


Předchozí     Následující