4.9.16 Jednorozměrná potenciálová bariéra
Potenciál
Typický potenciál zadávající jednorozměrnou bariéru je znázorněn na obrázku. Má tyto charakteristické rysy:
Řešená úloha
Budeme studovat částici pohybující se v poli potenciálu reprezentujícího jednorozměrnou potenciálovou bariéru. Ve zvoleném počátečním čase umístíme částici vlevo od bariéry do (libovolného) bodu, v němž je potenciál nulový, a udělíme ji nenulovou rychlost orientovanou směrem k bariéře. Zajímáme se zejména o to, zda částici nalezneme v dostatečně vzdálené budoucnosti, kdy se již opět pohybuje mimo dosah potenciálu, vlevo či vpravo od bariéry.
Klasický popis
Řešení výše uvedené úlohy můžeme v rámci klasické mechaniky najít poměrně snadno například pomocí zákona zachování energie
kde M je hmotnost částice, x a v její poloha a rychlost a rychlost počáteční. Charakter pohybu částice pochopitelně závisí na její počáteční rychlosti a tedy i celkové energii Typické situace ilustruje pro dvě rozdílné počáteční podmínky a ( je výška potenciálové bariéry) pro jednoduchou pravoúhlou bariéru připojená animace:
Z této animace i z výše uvedené rovnice jsou zřejmé následující závěry (pozn. 1)
V rámci kvantové mechaniky není chování částice tak jednoznačné jako v případě klasickém.
Pravděpodobnosti průchodu bariérou a odrazu od ní jsou přímo měřitelné veličiny. Jsou definovány takto: Označme N celkový počet částic o energii E, které byly proti bariéře vyslány. Dále nechť označuje počet částic, které se od bariéry odrazily, a počet částic bariérou prošlých. Předpokládáme ovšem, že během interakce s bariérou žádné částice nezanikají ani nové nevznikají, tj. Pravděpodobnost průchodu částice bariérou a pravděpodobnost jejího odrazu od bariéry pak definujeme vztahy (pozn. 2)
Vzhledem k zachování počtu částic platí
V některých z těchto pokusů částice bariérou procházejí, v jiných se od ní odrážejí. Vždy ale nastává jen jedna z obou možností! Pokud například v konkrétním pokusu najdeme částici za bariérou, nemohla se tatáž částice současně od bariéry odrazit a nemůžeme ji tedy najít před bariérou. A naopak, nalezneme-li částici v konkrétním pokusu před bariérou, nemohla tatáž částice bariérou projít. Viz též připojená animace.
Pravděpodobnosti a závisejí na energii částice E i na parametrech charakterizujících potenciálovou bariéru. Konkrétní závislosti je možno získat pro zadaný potenciál řešením odpovídající stacionární Schrödingerovy rovnice. Jako ilustraci tohoto postupu uvádíme příklad pravoúhlé potenciálové bariéry (pozn. 3)
V
singulárním případě dosáhne částice v závislosti na průběhu potenciálu během
konečného, či nekonečného času bodu, v němž potenciál nabývá svého maxima, a
zůstane zde v klidu, není-li z této vratké rovnovážné polohy vychýlena
působením vnější poruchy.
V případě klasického popisu platí ovšem vždy pro a pro