6.3 Pravděpodobnost

 

V přírodních i technických vědách se velmi často setkáváme se situací, kdy výsledek experimentu, pozorování či měření není jednoznačný. I když zmíněný experiment opakujeme tak, že všechny kontrolovatelné počáteční podmínky jsou ve všech opakováních stejné, mohou se získané výsledky navzájem lišit. Maximální informaci, kterou můžeme o jednotlivých výsledcích získat, je míra očekávání, že ten či onen výsledek v konkrétním opakování nastane.

 

Níže podáváme zjednodušený výklad pojmů a postupů, které dovolují tuto míru očekávání kvantifikovat. Bližší poučení o problému je možno nalézt například v příručce Rektorysově [1].

 

Statistický experiment

 

Experiment s několika možnými výstupy, které nedokážeme jednoznačně předpovědět, nazveme experimentem statistickým.

 

Statistický experiment provádíme opakovaně se stejným systémem, všechny kontrolovatelné počáteční podmínky experimentu jsou v jednotlivých opakováních stejné. O jednotlivých opakováních experimentu budeme hovořit jako o pokusech. O konkrétní sérii pokusů budeme hovořit jako o realizaci statistického experimentu.

 

Relativní četnost, pravděpodobnost

Označme  N  celkový počet pokusů, které jsme v rámci realizace daného statistického experimentu provedli, a    počet pokusů vedoucích ke k-tému výsledku. Pak poměr   nazveme relativní četností k-tého výsledku.

 

Je jasné, že se relativní četnosti daného výsledku mohou pro různé realizace experimentu lišit, zejména v závislosti na různých počtech pokusů  N.  Proto definujeme veličinu, která již na počtu pokusů nezávisí - pravděpodobnost k‑tého výsledku

V uvedené definici pravděpodobnosti mlčky předpokládáme, má-li být korektní, že limita na levé straně rovnosti existuje. Pokud tomu tak je pro každý možný výsledek, nazveme příslušný experiment statisticky regulárním. V opačném případě hovoříme o statisticky neregulárním experimentu.

 

Pravděpodobnost jednotlivých výsledků přibližujeme v konkrétní realizaci statisticky regulárního experimentu s dostatečně vysokým počtem provedených pokusů prostřednictvím relativních četností  -    Věříme, stejně jako v případě jakéhokoliv jiného měření, že dostatečný počet opakování zajistí pouze minimální odchylku relativních četností od limitních pravděpodobností.

 

Rozdělení pravděpodobnosti, náhodné veličiny

 

Předpokládejme, že daný statistický experiment má konečný počet, řekněme n,  možných výsledků. Uspořádanou n-tici pravděpodobností jednotlivých výsledků statisticky regulárního experimentu    nazveme rozdělením pravděpodobnosti.

 

Vzhledem k definici pravděpodobnosti zřejmě platí

 

 

Říkáme proto, že rozdělení    je normováno k jedničce. Často však bývá výhodné pracovat s pravděpodobnostmi nenormovanými, které se od normovaných liší kladným multiplikativním faktorem.

 

Provádíme-li v rámci daného experimentu měření nějaké veličiny  X,  může tato v závislosti na výsledku konkrétního pokusu nabývat obecně různých hodnot    O veličině X proto hovoříme jako o veličině náhodné, neboť s různými pravděpodobnostmi nabývá náhodně různých hodnot.

 

Střední hodnota, střední kvadratická fluktuace

 

Pro náhodnou veličinu definujeme její střední hodnotu

kde  N  je celkový počet pokusů provedených v konkrétní realizaci daného experimentu a    hodnota veličiny  X  naměřená v K-tém pokusu.

 

V konkrétním měření ovšem střední hodnotu    přibližujeme, za předpokladu velkého počtu opakování, vztahem

Střední hodnotu veličiny  X  je však možno získat i jiným způsobem. Stačí si uvědomit, že v celkovém počtu  N  pokusů se vyskytne první výsledek  krát, druhý  krát atd. Proto můžeme sumu    přepsat do tvaru    a pro střední hodnotu psát

Střední hodnota veličiny  X  zadává průměrný výsledek, jehož měřením dosáhneme. Konkrétní výsledky získané v konkrétních pokusech (opakováních experimentu) se od této střední hodnoty obecně liší. Míru odlišnosti popisujeme tzv. střední kvadratickou fluktuací

kterou můžeme, podobně jako střední hodnotu    počítat pomocí alternativní formule

Tento vzorec je možno dále po snadných úpravách (pozn.) převést do formálně jednoduššího, a proto často používaného tvaru

kde   Střední kvadratická fluktuace je vhodnou veličinou pro odhad chyby měření veličiny  X.

 

Literatura

[1]           REKTORYS, K., aj. Přehled užité matematiky. 4. vyd. Praha: SNTL, 1981. 1139 s. s. 1025-1056.

 

 

( )


Předchozí     Následující