Pro funkci dvou proměnných f(x,y) je hledaná lineární funkce tečnou rovinou ke grafu zadané funce f(x,y) v bodě a=(ax,ay).
Obecný vzorec pro náhradu funkce f(x,y) na okolí bodu a=(ax,ay) funkcí lineární zní:
Potřebujeme tedy vypočítat funkční hodnotu a obě první parciální derivace v bodě a.
Můžeme tedy zapsat lineární funkci, která na blízkém okolí bodu a nahrazuje funkci zadanou:
Výsledný tvar lineární funkce můžeme ještě zjednodušit:
Na závěr si znázorníme graf zadané funkce f(x,y) i graf funkce lineární. Z obrázku je zřejmé, že totální diferenciál může nahradit funkci jen na "malém" okolí bodu
Je zřejmé, že zadaný výpočet můžeme provézt i bez použití kalkulačky pomocí totálního diferenciálu funkce f(x,y)= v bodě a=(3,1). K tomu potřebujeme znát f(3,1),
a
.
Na závěr pro lepší představu o našich výpočtech si znázorníme graf funkce f(x,y)= na okolí bodu (3,1), tzn. např. na intervalu <1,5>x<-1,1>:
V grafu urostřed zvoleného intervalu <1,5>x<-1,1> leží bod (3,1). Tímto bodem proložíme tečnou rovinu ke grafu funkce. Funční hodnotu
určíme přibližně pomocí totálního diferenciálu jako funkční hodnotu tečné roviny v bodě (3,1) ke grafu funkce zadané. (Pozn. Srovnejte totální diferenciál s prvním diferenciálem funkce jedné proměnné. Tam jsme funkční hodnotu v bodě x na okolí bodu a určovali jako funkční hodnotu lineární funkce - v případě funkce jedné proměnné jako funkční hodnotu v bodu x přímky, která je tečnou ke grafu funkce v bodě a.)
Bod (3.05, 0.99) je velmi blízký bodu (3,1), ve kterém jsme tečnou rovinu konstruovali. Proto není divu, že náš odhad čísla
je velice přesný. Chceme-li dosáhnout lepší aproximace zadané funkce na okolí bodu a, musíme použít Taylorův polynom.
Nalezněte postupně Taylorůvy polynomy prvního, druhého, čtvrtého a osmého stupně funkce f(x,y)= na okolí bodu a=(0,0) a znázorněte jejich grafy.
Postup výpočtu tohoto příkladu je podobný jako v Příkladu1, pouze obecné vzorce pro hledané Taylorovy polynomy vyšších řádů budou složitější:
atd.
Výpočet
(Pozn. Taylorův polynom 1. řádu je vlastně totální diferenciál.)
Pro výpočet Taylorových polynomů použijeme v Mathcadu funkci Series (2 zde znamená první dva nenulové členy taylorova rozvoje)