Víme, že soustava může energii přijat (odevzdat) sdílením tepla a konáním práce. V přírodě se však oba jevy doplňují a většinou probíhají současně. První termodynamický zákon* počítá s oběmi možnostmi: Teplo dodané soustavě se spotřebuje na vzrůst její vnitřní energie a na práci vykonanou na vnějších tělesech .Jiné vyjádření může mít tvar: Přírůstek vnitřní energie soustavy je roven součtu tepla přijatého soustavou a vykonané práce.
Matematická podoba prvního termodynamického zákona vypadá následovně: Q = DU + W, kde Q je teplo přijaté soustavou, D U je změna vnitřní energie a W je práce vykonaná soustavou.V některé literatuře je matematické vyjádře ní prvního termodynamického zákona DU = Q + W. Zde W je práce vykonaná na soustavě!
Pomocí prvního termodynamického zákona se dá ukázat, že je nemožné sestrojit perpetuum mobile prvního druhu. Nemůžeme sestrojit stroj, který by vykonával při cyklickém ději práci a přitom by na okolí nedocházelo ke změnám. Pokud je těleso na začátku a konci cyklu ve stejném stavu, je celková změna vnitřní energie nulová. Toto tvrzení se ostatně dá jednoduše dokázat.
|