2.4 Vnitřní energie

 

Mezi základní nejobecnější zákony fyziky už několik staletí patří zákon zachování energie. V mechanice se nejčastěji uvádí ve tvaru:

"Součet kinetické a potenciální energie mechanické soustavy je v každém okamžiku stejný."

Takto řečený zákon platí velmi dobře v mechanice. My s ním ovšem nevystačíme. Přihlížíme totiž také k částicové struktuře látek. Do úvah musíme zahrnout další podstatnou složku celkové energie – vnitřní energii. Vnitřní energie určuje stav soustavy. Je to stavová veličina definována vztahem:

U = W - Wp- Wk ,

kde W  je celková energie soustavy,Wp  je potenciální energie soustavy a Wk je kinetická energie soustavy.

Vnitřní energie U je tvořena například energií pohybu elektronů, vazebnou energií jader a energií chemické vazby. Vnitřní energie je dána součtem:

kinetických energií všech částic soustavy
potenciálních energií vzájemného působení částic této soustavy

 

    Celková energie termodynamické soustavy je tvořena celkovou mechanickou energií soustavy a vnitřní energií U.

Vnitřní energie soustavy se může měnit v závislosti na okolních podmínkách. Každý přírůstek a úbytek vnitřní energie můžeme zařadit do jedné z následujících tří možností:

    1. konání práce
    2. sdílení tepla
    3. kombinací obou vlivů

 

Mírou přeměny vnitřní energie při sdílení tepla je teplo Q. Jednotkou tepla je joule, značka J.

 

Přenos vnitřní energie

Z  místa o vyšší teplotě může vnitří energie přecházet do míst s nižší teplotou. Přenos se uskutečňuje vedením, sdílením tepla, prouděním a zářením. V praxi se jednotlivé projevy navzájem doprovázejí a doplňují.

1. Sdílení tepla vedením je vysvětlováno předáváním energie mezi částicemi. Protože teplejší částice kmitají rychleji, část energie od nich získávají okolní částice. V kovech předpokládáme, že vedení tepla zprostředkovávají hlavně elektrony. Různé látky mají různou tepelnou vodivost, která je závislá na jejich vnitřní struktuře.

 obrázek.bmp (11598 bytes)

2.4. Příklady.bmp (11442 bytes)

Vždy záleží na látce, ve které vedení tepla popisujeme. V kovech je vedení uskutečňováno převážně volnými elektrony. V izolantech se zase rozkmitají atomy. Svou energii předají sousedním atomům v chladnější části tělesa. Rychlost předávání tepla je různá. Závisí na složení tělesa. Kovy jsou obecně velmi dobrými vodiči tepla. Využíváme toho u kovových vařičů, parních kotlů, radiátorů a ledniček. Látky se špatnou tepelnou vodivostí, například polystyren, skelnou vatu, cihly a textil, používáme jako tepelné izolanty.

 

2. Sdílení tepla prouděním. Při zahříváni kapaliny nebo plynu se teplejší části látky postupně přemísťují do horních částí nádoby či místnosti. Tento jev nazýváme proudění. U pevných látek proudění není možné. Částice se nemohou volně pohybovat, protože jsou pevně vázány.

obrázek.bmp (11598 bytes)

2.4. Příklady.bmp (11442 bytes)

Proudění pozorujeme u kapalin a plynů pouze v tíhovém poli. Teplejší část tekutiny mají menší hustotu. Proto proudí nahoru, odkud vytlačuje chladnější tekutinu dolů. Zároveň dochází k přenosu energie. Využití v praxi: teplovzdušné balony, ústřední topení atd.

3. Sdílení tepla zářením. Mezi dvěma tělesy se rovněž může uskutečnit tepelná výměna vyzařováním a pohlcováním elektromagnetického záření. Intenzita vyzařování je závislá na tepelném pohybu částic zdroje, proto jej nazýváme tepelné záření.

2.4. Příklady.bmp (11442 bytes)

Těleso část dopadajícího záření odráží, část jim prochází a zbytek pohlcuje. Pro život na zemi je nejdůležitější elektromagnetické záření Slunce.

 

Zvláštní případy změny vnitřní energie

V izolované soustavě se vnitří energie U nemění, ať probíhá jakýkoliv děj.
Kruhový děj: Počáteční a koncový stav soustavy je shodný. Po proběhnutí kruhového děje se vnitří energie soustavy nezmění.
Tepelně izolovaná soustava: Soustava pracuje na úkor své vnitřní energie. Dochází k velkému poklesu vnitřní energie soustavy.
Soustava mechanicky izolovaná: Veškeré teplo se mění v přírůstek vnitřní energie.

 

 

Up 2.1 Úvod 2.2 Termo. soustava 2.3 Rovnováha 2.4 Vnitřní energie 2.5 Teplo 2.6  1. termodyn. princip