4 Fyzika elementárních částic

Po objevu struktury atomového obalu a atomového jádra bylo jasné, že atom jako celek ani jeho jádro nejsou základními stavebními kameny látek. Obal atomu se skládá z elektronů, jádro atomu z nukleonů. Uvedené částice byly zpočátku považovány za základní částice látky a byly proto označeny jako elementární částice.

K nim se později přidružila kvanta polífotony v případě elektromagnetického pole a mezony p v případě pole jaderných sil.

Při detekci částic kosmického záření a při sledování srážek částic v urychlovačích byly postupně objevovány další a další elementární částice. Jejich počet byl postupně vyšší než počet známých nuklidů. Fyzikové se snažili setřídit částice do systému (podobně jako to učinili v případě periodického systému chemických prvků). Vznikl nový obor fyzika elementárních částic.

 

Fyzika elementárních částic

je obor fyziky zabývající se studiem elementárních částic. Zkoumá jejich vzájemné působení (interakce) a studuje zákonitosti přeměn částic.

 

Fyzika elementárních částic se zejména dříve označovala též jako fyzika vysokých energií, subnukleární fyzika nebo subjaderná fyzika.


Předchozí     Následující