6.6.1 Magnetická přeměna

 

Magnetické vlastnosti látek se projeví podle interakce látky s vnějším magnetickým polem. Závisejí na susceptibilitě c, která je konstantou úměrnosti mezi magnetizací a intenzitou magnetického pole. Magnetizací rozumíme střední hodnotou magnetického momentu objemové jednotky látky. Látky dělíme do tří skupin:

1. Diamagnetické látky, c < 0. Látky složené z diamagnetických atomů mají relativní permeabilitu menší než 1. Magnetické pole dokonce nepatrně zeslabují. Patří zde inertní plyny, měď, zlato, rtuť atd.

2. Paramagnetické látky, c asi 10-5 až 10-2. Relativní permeabilita těchto látek je větší než 1. Magnetické pole je mírně zesilováno. Jednotlivé  atomy v látce sice mají vlastní magnetická pole, ale jejich souhlasnému uspořádání brání tepelný pohyb atomů. Řadíme zde například soli v krystalickém stavu, některé plyny a roztoky, sodík, draslík, hliník.

3. Feromagnetické látky, c až 105. Feromagnetické látky mají také paramagnetické atomy, ale ty jsou uspořádány tak, že značně zesilují magnetické pole. Působí-li vnější magnetické pole, tak se látka zmagnetizuje a v tomto stavu setrvá i po vyjmutí z vnějšího magnetického pole. Feromagnetické je železo, kobalt a nikl a jejich slitiny. Používají se kupříkladu jako jádra cívek a permanentní magnety. Feromagnetické látky v praxi charakterizují následující vlastnosti:

Feromagnetismus látky se projevuje jen v pevném, tj krystalickém stavu. Je-li látka plynná nebo kapalná, chová se jako paramagnetická. Feromagnetismus tedy není vlastností jednotlivých atomů, ale struktury látky.

Pro každou feromagnetickou látku existuje teplota, od které je látka paramagnetická. nazývá se Curieova teplota, značíme C. Například železo má Curieovu teplotu 770 °C.

 

Susceptibilitu můžeme definovat

6.6.1. image1.bmp (10294 bytes)

kde C je Curieova konstanta. Pro feromagnetické látky platí

 6.6.1. image2.bmp (20494 bytes)

kde TC je Curieova teplota. Při Curieově teplotě dochází k fázovému přechodu II. druhu. Látka přechází ze stavu feromagnetického do paramagnetického. Ve feromagnetickém stavu látka vytváří doménovou strukturu.

  obrázek.bmp (11598 bytes)

 

Up 6.6.1 Magnetická přeměna 6.6.2 Supratekutost 6.6.3 Supravodivost