Vyšetřete spojitost funkce f(x)= v okolí bodu x=1 pomocí tabulky funkčních hodnot a odhadněte limitu funkce v tomto bodě.
Nejdříve definujeme funkci f(x) a sestrojíme tabulku hodnot např. pro 0.97 ≤ x ≤ 1,03 (jelikož očekáváme bod nespojitosti a chybu při výpočtu s ním spojenou - zde dělení nulou - musíme použít funkci "on error" z Programming Toolbaru, samotnou funkci jsme zadefinovali pomocí třetí odmocniny a čtvrté mocniny, neboť počítání zlomkových mocnin vede v Mathcadu mnohdy ke komplexním řešením, které v tomto příkladu neočekáváme)
Vidíme, že v bodě x=1 není zadaná funkce definována a je tedy v tomto bodě nespojitá. Zkusme se podívat na menší okolí zkoumaného bodu.
Z těchto tabulek ještě stále není úplně jasné, jak se chová funkce f(x) v nejtěsnějším okolí bodu x=1, ačkoli z přibližné symetrie okolo x=1 můžeme odhadnout, že limita je 0. To je potvrzeno grafem vyšetřované funkce.
Povšimněte si ovšem, že aby f(x) byla "skoro" nula, x musí být jedničce velice blízko. Hodnotu limity v tomto bodě můžeme ověřit vestavěným příkazem pro počítání limit.
Limitu zleva spočítáme opět vestavěným příkazem, tentokrát však pro limitu zleva (Left-Handed Limit).
Pro funkci f(x) dostáváme (povšimněte si, že je záporná pro x<1 a kladná pro x>1):
(Pozn: místo x jsme použili jsme použili proměnnou xx z důvodu občasných komplikací při používání předem definované proměnné jako rozsah hodnot)
Výsledkem jsou tzv. nevlastní limity. Oboustranná limita v bodě x=1 tedy neexistuje a přímka jí procházející, tedy x=1, se nazývá vertikální asymptotou. Celou situaci nejlépe ilustruje graf.
Oproti tomu si povšimněte, že funkce g(x) je kladná pro x<1 i x>1. Obě jednostranné limity proto mají hodnotu ∞ (přímka x=1 je i v tomto případě vertikální asymptotou).
Limity v ±∞ určují tzv. horizontální asymptoty. V případě funkce h(x) je horizontální asymptotou přímka y=0, což je dobře vidět z grafu:
Zadané limity jsou typickými limitami, významnými pro diferenciální počet. Mathcad umí počítat se symboly (v tom je jeho hlavní síla).
Ve výše uvedených vztazích jistě rozpoznáváte definici derivace. Podobně spočteme i druhou limtu (vzpomeňte si na nekonečné řady):