Cumulonimbus je smíšeným oblakem, který se normálně tvoří postupnou přeměnou ze silně vyvinutých kumulů. Působí často hrozivým dojmem, který ještě umocňuje silný nárazovitý vítr, hřmění a blesky. Oblačnost Cb je provázena bouřkou, průtrží mračen a někdy i krupobitím. Pokud je tato oblačnost zvláště vyvinuta dochází k téměř úplnému setmění ve dne. Není se proto čemu divit, že již od pradávných dob vzbuzovala v lidech bouřková oblaka Cumulonimbus hrůzu a úctu. A konec konců i dnes, v době počítačů, nadzvukových letadel a raketoplánů je Cumulonimbus a bouřka sním související jevem, před kterým se i tato moderní technika musí sklonit. Letadla do této oblačnosti nesmějí létat a raketoplán musí odložit přistání. No a pokud nemáte záložní zdroj a ochranu proti přepětí je vhodné i vaše PC vypnout.
Mohutný a hustý oblak velmi značného vertikálního rozsahu v podobě hor nebo obrovských věží. Alespoň část jeho vrcholku je obvykle hladká, popřípadě vláknitá nebo žebrovitá, a téměř vždy zploštělá. Vrchní část se často rozšiřuje do podoby vějíře, kovadliny nebo širokého chocholu. Právě podle tvaru vrchní části oblaku se rozpoznávají dva základní druhy:
Cumulonimbus calvus
Jde o vrcholové stádium
oblačnosti, která již začíná ztrácet zřetelnou
strukturu kumulů (tvar květáku) a je zde vidět již první náznaky cirrů. Hovoří
se o tom, že oblak začíná kouřit. Pomalu se začne tvořit kovadlina a oblak
přechází do tvaru capillatus.
Cumulonimbus capillatus
Horní část oblaku má typický
tvar kovadliny a tento oblak je plně vyvinut do výšky. Vrchní část je tvořena z
vláken oblačnosti typu cirrus.
Cumulonimbus má obvykle spodní základnu v nízkém patře oblaků ve výškách prakticky od země až do 2 km. Spodní základna je tmavá. Je to však oblak velkého vertikálního rozsahu, a proto jeho vrcholy zasahují do oblačnosti středního i vysokého patra. Nad ČR se výšky Cb pohybují v průměru kolem 7 až 9 km. Nejvyšší změřená výšky oblačnosti Cb byla 16 km.
V tropických oblastech dosahují vrcholky této oblačnosti až výšky 20 km.