5.SLUNEÈNÍ SOUSTAVA |
Sluneèní soustavou
oznaèujeme soubor všech tìles pohybujících se v gravitaèním poli Slunce. Centrálním tìlesem této soustavy je Slunce. Dalšími èleny sluneèní soustavy jsou planety, mìsíce planet, planetky, komety, meteory, meteorické roje a drobné prachové a plynné èástice meziplanetární látky. Ke sluneèní soustavì však øadíme také umìlé druice a kosmické sondy.Pro tìlesa sluneèní soustavy platí
zákon všeobecné gravitace, na prachové a plynné èástice pùsobí i tlak sluneèního záøení, na ionty a volné elektrony pùsobí také magnetické pole Slunce a planet, a to zejména tzv. sluneèní vítr, co je proud èástic, s kladným elektrickým nábojem, vyletujících ze Slunce rychlostí asi 400 km.s-1. Nìkteré vlastnosti planet se vyjadøují pomocí odpovídajících vlastností Zemì. Pøi urèování vzdáleností se pouívá astronomická jednotka AU, která je rovna støední vzdálenosti Zemì od Slunce,tzn. 1 AU = 1,496.1011 m = 150.106 km. K pøekonání této vzdálenosti potøebuje svìtlo 499 sekund, tedy asi 8,3 minuty.
SLUNCE |
Slunce je jedno z nejdùleitìjších kosmických tìles z hlediska pozemského ivota. Je v nìm soustøedìno více ne 99% hmotnosti celé sluneèní soustavy. Je to hvìzda støední velikosti, která patøí do naší Galaxie. Hmotou Slunce je vysoce ionizované teplotní plazma, jeho hustota smìrem k povrchu Slunce klesá. Záøící povrchová vrstva se nazývá fotosféra a její teplota je asi 6000 K, zatímco v nitru Slunce je odhadovaná teplota a 15.1016 K. Ze Slunce se uvolòuje obrovské mnoství záøivé energie prostøednictvím termonukleárních reakcí. Pozorováním bylo zjištìno, e Slunce rotuje kolem své osy. Perioda rotace je 25,38 dne.
Zvláštì pùsobivé je sluneèní zatmìní. Ji èásteèné zatmìní Slunce pozoruhodným úkazem. Pøi pozorování èásteèného zatmìní Slunce dalekohledem si všimneme, e okraj temného mìsíèního kotouèe není zcela kulatý, ale ukazuje zvláštní vyvýšeniny a prohlubnì. Jde o nerovnosti mìsíèního povrchu, viditelné na zastínìném obrysu Mìsíce. Významnìjší je úplné zatmìní Slunce. Okolo plnì zakrytého Slunce záøí sluneèní koróna.
Vznik zatmìní Slunce je znázornìn na následujícím obrázku.
|
Pozorovatel stojící na Zemi by mohl vidìt prùbìh zatmìní Slunce napøíklad takto:
PLANETY |
Planety, jejich poèet je 9, obíhají kolem Slunce v tomto poøadí: Merkur, Venuše, Zemì, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. Podle vzdálenosti od Slunce je lze rozdìlit do dvou skupin. Planety, které jsou blíe Slunci ne Zemì, patøí do skupiny vnitøních planet, vzdálenìjší planety se nazývají vnìjší.
Planety lze také dìlit do skupin podle fyzikálních vlastností na
planety zemského typu a velké planety. Planetami zemského typu jsou Merkur, Venuše, Zemì a Mars. Mají relativnì malou hmotnost, ale velkou prùmìrnou hustotu, nejmenší hustotu má Mars. Co se týèe chemického sloení, mají planety zemského typu menší zastoupení vodíku a helia ne Slunce. Mezi velké planety patøí Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Mají menší hmotnost a rozmìry, ale malou prùmìrnou hustotu. Nejvìtší planetou je Jupiter s hmotností 318 MZ , rovníkovým polomìrem 11,20 RZ a prùmìrnou hustotou 1330 kg.m-3.Pro velké planety je typické, e rychle rotují kolem své vlastní osy a jsou tedy zploštìlé. Chemické sloení tìchto planet je podobné jako chemické sloení Slunce. Planeta Pluto nelze zaøadit do ádné ze zmínìných dvou skupin, nebo má malý polomìr (0,18 RZ), malou hmotnost (0,0026 MZ) a malou prùmìrnou hustotu (asi 2000 kg.m-3).
MÌSÍCE
|
Kolem vìtšiny planet obíhají jejich pøirozené druice zvané mìsíce. Na rozdíl od naší Zemì, která má pouze jeden mìsíc, mají nìkteré planety i vìtší poèet satelitù. Nejvíce mìsícù má Jupiter, o nìco ménì pak Saturn a Uran. Pouze Merkur a Venuše nemají ádný pøirozený satelit. Velikost Mìsícù je srovnatelná s velikostí planety Merkur.
PLANETKY (Asteroidy)
|
Planetky jsou menší tìlesa ne planety obíhající kolem Slunce. Trajektorie planetek leí mezi trajektoriemi planet Marsu a Jupiteru. Nejvìtší a zároveò první objevená planetka Ceres má prùmìr asi 1000 km, prùmìry nejmenších planetek se pohybují kolem jednoho kilometru. Poèet planetek se odhaduje na nìkolik desítek tisíc, z nich je dosud známo asi 7000. Nejvìtší planetky mají pøiblinì kulový tvar, co je dáno ji dostateènì silnou vlastní gravitací. Èím jsou planetky menší, tím mají nepravidelnìjší tvar.
KOMETY
|
Komety patøí a patøily mezi tìlesa, která budí pozornost ji od nejstarších dob v historii lidstva. Komety lze pozorovat, jsou-li dostateènì blízko Slunci. Obíhají kolem Slunce po velmi protáhlých eliptických trajektoriích. Kometu tvoøí pøedevším její jádro, o prùmìru od 1 km do 30 km, které je shlukem malých tìles. Pøi pøiblíení ke Slunci se vlivem sluneèního záøení kometa zahøívá a z pevného jádra se uvolòují prachové a plynné èástice, které vytvoøí kolem jádra atmosféru, nazývanou koma o prùmìru desítek a stovek tisíc kilometrù. Zároveò vzniká také prachový a plazmový chvost. Na èástice chvostu pùsobí více tlak záøení ne gravitace, a tedy smìr chvostu je zpravidla od Slunce. Tvar trajektorií komet ovlivòují velké planety svou gravitací.
METEORICKÉ ROJE
|
Komety se po nìkolikanásobném pøiblíení ke Slunci rozpadají na malá tìlíska,
meteoroidy. Tato tìlíska obíhají kolem Slunce po eliptických trajektoriích. Shluk meteoroidù se nazývá meteorický roj. Jednotlivé meteoroidy, o velikosti drobných zrnek a velkých kusù o hmotnosti nìkolika tun, vnikají velkou rychlostí do zemské atmosféry, ve které jsou brdìny odporem vzduchu a rozhaví se. Tuto skuteènost mùeme na obloze pozorovat jako pøelet meteoru, "padá hvìzda". Velmi jasné meteory se v zemské atmosféøe vypaøí a jen zbytky velkých meteorù nìkdy dopadnou na zemský povrch. Ty pak nazýváme meteority.
Prostor mezi jednotlivými tìlesy sluneèní soustavy vyplòuje tzv.
meziplanetární látka. Meziplanetární látku tvoøí drobné èástice prachu a plynu, pøedevším vodík. Mezi èástice meziplanetární látky øadíme také menší meteoroidy a planetky.
Abychom mohli získávat nové poznatky o prostoru mimo Zemi, o monosti existence ivota mimo Zemi, pohybují se ve sluneèní soustavì také tìlesa umìlá. Umìlá tìlesa se pohybují v gravitaèních polích nejen Zemì, ale i Mìsíce, Slunce a nìkterých dalších planet. Umìlými tìlesy rozumíme umìlé druice Zemì, orbitální stanice, kosmické lodi, kosmické sondy, raketoplány. V dnešní dobì slouí nìkterá tato tìlesa jako dùleitý èlánek komunikace.
Se vznikem a vývojem sluneèní soustavy se blíe seznámíte v pozdìjším roèníku v èásti nazvané Astrofyzika.
5.1. SHRNUTÍ - Sluneèní soustava |
Sluneèní soustava je soubor všech tìles pohybujících se v gravitaèním poli Slunce, které je centrálním tìlesem této soustavy. Tìlesy sluneèní soustavy jsou planety, mìsíce, planetky, komety, meteorické roje. Prostor mezi jednotlivými tìlesy sluneèní soustavy vyplòuje meziplanetární látka.
|