4. POHYBY TÌLES V CENTRÁLNÍM GRAVITAÈNÍM POLI SLUNCE

Od nepamìti pozorovali lidé hvìzdnou oblohu a vidìli, že všechny hvìzdy mìní svou polohu, vycházejí a po urèité dobì zase zapadají za obzor. Lidé hvìzdy pojmenovávali a také pro pøehlednost seskupovali do souhvìzdí. Na noèní obloze snadno najdeme napøíklad jasnou hvìzdu jménem Polárka, která je jednou z hvìzd souhvìzdí Malého vozu. Ze zkušeností se vyvinula pøedstava o otáèející se obloze.

Pohyby nebeských tìles, tak jak se jeví pozorovateli na Zemi, jsou pohyby zdánlivé. Pøedstava o tom, jaké tyto pohyby opravdu jsou, poutala vìdce již od dávných dob. V první polovinì druhého století našeho letopoètu vystoupil øecký uèenec se svou teorií o pohybu planet a Slunce kolem Zemì. Vytvoøil model vesmíru nazvaný geocentrická soustava, tj. soustava,ve které je støedem Zemì a kolem ní se otáèí celý vesmír.

Další model vypracoval Mikuláš Koperník, který žil na pøelomu 15. a 16. století. Podle Koperníkova modelu je støedem soustavy Slunce, planety se pohybují po trajektoriích, jež jsou soustøednými kružnicemi, v jejichž spoleèném støedu je Slunce a Zemi nelze pokládat za støed soustavy, ale za jednu z planet obíhajících kolem Slunce. Tato Koperníkova soustava se nazývá heliocentrická soustava. Koperník dokázal vysvìtlit nejen denní pohyb oblohy, který vzniká v dùsledku rotace Zemì kolem své osy, ale i její roèní pohyb. Roèní pohyb oblohy je stejnì jako denní zdánlivý a je dùsledkem rotace Zemì kolem Slunce.

Pøedstavy M. Koperníika nebyly zcela pøesné, staèily však, aby na nì mohli astronomové Tycho Brahe a Johannes Kepler navázat. J. Kepler na základì mnoha pozorování objevil, že pohyb planet se øídí tøemi zákony, které se dodnes na jeho poèest nazývají Keplerovy zákony. O Keplerových zákonech mùžeme øíct, že jsou kinematické, protože popisují pouze pohyb planet, ale neuvádìjí pøíèiny tohoto pohybu. Pøíèiny pohybu planet vysvìtluje až Newtonùv gravitaèní zákon.

 

PRVNÍ KEPLERÙV ZÁKON - popisuje tvar trajektorie planet.

Planety se pohybují kolem Slunce po elipsách málo odlišných od kružnic, v jejichž spoleèném ohnisku je Slunce.

Míru odlišnosti elipsy od kružnice vyjadøuje tzv. èíselná výstøednost , kde | SF| je vzdálenost ohniska od støedu elipsy, je hlavní poloosa elipsy. Pro Zemi je e = 0,016.

 

 

Bod trajektorie planety, v nìmž je planeta Slunci nejblíže, se nazývá PERIHELIUM (pøísluní), a bod, v nìmž je planeta nejdál od Slunce - AFELIUM (odsluní). To znamená, že v dobì, kdy je Zemì v periheliu, je u nás na severní polokouli zima, pøi prùchodu Zemí afeliem je u nás léto.

 

 

 DRUHÝ KEPLERÙV ZÁKON

Obsahy ploch opsaných prùvodièem planety za jednotku èasu jsou konstantní.

 

Prùvodièem planety nazýváme úseèku, která spojuje støed planety a støed Slunce. Délka i smìr prùvodièe se bìhem pohybu planety neustále mìní a pøitom obsahy ploch, které opsal prùvodiè za stejné doby, jsou stejné. Znamená to tedy, že prùmìrná rychlost planety v periheliu je vìtší než její prùmìrná rychlost v afeliu. Hodnoty prùmìrné rychlosti v ostatních místech trajektorie leží mezi tìmito dvìmi hodnotami. Planeta se pohybuje nerovnomìrným pohybem.

 

TØETÍ KEPLERÙV ZÁKON

Pomìr druhých mocnin obìžných dob dvou planet se rovná pomìru tøetích mocnin hlavních poloos jejich trajektorií :

,

kde T1,T2 jsou obìžné doby dvou planet a a1,a2 délky hlavních poloos jejich trajektorií.

 

 

Aby Tøetí Keplerùv zákon platil pøesnì, pøedpokládáme, že hmotnosti planet jsou zanedbatelnì malé vzhledem k hmotnosti Slunce. Tento pøedpoklad splòují všechny planety sluneèní soustavy.

Budeme-li trajektorie planet považovat za kružnice, mùžeme pøepsat tøetí Keplerùv zákon do tvaru

, kde r1, r2 jsou støední vzdálenosti planet od Slunce. Tento vztah lze upravit na tvar r13/T12 = r23/T22 a mùžeme øíci, že podíl je pro všechny planety konstantní. Abychom získali hodnotu této konstanty, vyjdeme z úvahy, že gravitaèní síla, kterou pùsobí Slunce o hmotnosti MS na planetu o hmotnosti m je vlastnì silou zpùsobující pohyb po kružnici, èili dostøedivou silou pùsobící na danou planetu o hmotnosti m.

, odtud . Za hmotnost Slunce MS dosadíme hodnotu 2.1030 kg a dostaneme

= 3,36.1018m3 .s-2.

Støední vzdálenost Zemì od Slunce je r = 149,6.106 km. Tuto vzdálenost nazýváme astronomická jednotka, znaèíme AU. Vzdálenosti ostatních planet pak vyjadøujeme v jednotkách AU.

 

Planeta

Støední vzdálenost planety od Slunce

Merkur

0,387 10 AU

Venuše

0,723 33 AU

Zemì

1,000 00 AU

Mars

1,523 69 AU

Jupiter

5,202 57 AU

Saturn

9,560 22 AU

Uran

19,285 39 AU

Neptun

30,265 32 AU

Pluto

39,620 37 AU

 

Støední vzdálenost libovolné planety lze vypoèítat dosazením do tøetího Keplerova zákona, známe-li obìžnou dobu dané planety a odpovídající velièiny pro Zemi. Pro Zemi je obìžná doba T2 = 1 rok, r2 = 1 AU.

Gravitace je vlastnost všech hmotných tìles. Hmotnost Slunce je mnohem vìtší než hmotnost Zemì, proto je gravitaèní pole Slunce mnohonásobnì silnìjší než gravitaèní pole Zemì. Intenzita gravitaèního pole na povrchu Slunce je témìø 28 krát vìtší než na povrchu Zemì. V gravitaèním poli Slunce lze pozorovat pohyb mnoha tìles, napøíklad planet, jejich mìsícù (satelitù), komet.

Keplerovy zákony lze zobecnit pro každou soustavu tìles, obíhajících v centrálním gravitaèním poli jiného tìlesa, jehož hmotnost je mnohonásobnì vìtší než hmotnost tìles obíhajících.

 

ØEŠENÝ PØÍKLAD 

 

Marsùv mìsíc Deimos obíhá kolem Marsu po kružnici o polomìru r = 23,5.1025 km rychlostí v = 1,35 km.s-1. Vypoètìte hmotnost Marsu M.


Øešení:

r = 23,5.103 km = 23,5.106 m

v = 1,35 km.s-1 = 1,35.103 m.s-1

M = ?

Na mìsíc Deimos pùsobí gravitaèní síla Marsu Fg = k , kde m je hmotnost Deimose, ale také dostøedivá síla

Fd = . Tyto dvì síly jsou v rovnováze a platí

k =

= v2

a po úpravì získáme vztah pro hmotnost Marsu M = .

Dosadíme-li dané velièiny, potom

M = kg = 6,42.1023 kg

M = 6,42.1023 kg

 

Hmotnost Marsu je 6,42.1023 kg.

 

 

 

 

 

4.1. SHRNUTÍ - Pohyby tìles v centrálním gravitaèním poli Slunce

 

V gravitaèním poli Slunce se pohybuje devìt planet. Pohyby planet se øídí tøemi Keplerovými zákony.

První Keplerùv zákon: Planety se pohybují kolem Slunce po elipsách málo odlišných od kružnic, v jejichž spoleèném ohnisku je Slunce.

Druhý Keplerùv zákon: Obsahy ploch opsaných prùvodièem planety za jednotku èasu jsou konstantní.

Tøetí Keplerùv zákon: Pomìr druhých mocnin obìžných dob dvou planet se rovná pomìru tøetích mocnin hlavních poloos jejich trajektorií.

 

Støední vzdálenost Zemì od Slunce je r = 149,6.106 km. Tuto vzdálenost nazýváme astronomická jednotka, znaèíme AU.

 

 

Test III.

Zpìt na obsah

 

 Pokraèovat