Aktuality «Nabídka studia «Odkazy «Práce studentů «Skripta (el. verze) «Závěrečné zkoušky «
[ ]
[ Doktorské studium ]
[ Kurzy ]
[ Portál ]
[ Projekty ]
[ Administrace ]
Obsah testů
Základy práce s počítačem - požadavky k zápočtu
Formální požadavky na udělení zápočtu (termíny, podmínky apod.) jsou uvedeny v plánu kurzu.
(viz např. nástěnka katedry Fyziky v budově C nebo zde).
Dílčí testy během semestru
Jednotlivé testy spočívají v praktickém ověření základních dovedností a znalostí z probrané problematiky ( OS Windows, Microsoft Word, lokální sítě firem Microsoft a Novell, elektronická pošta – program Pegasus Mail, Internet). Nejedná se tedy o písemný test teoretických znalostí. V rámci testu student předvede provedení zadaného úkolu na počítači, přičemž bude komentovat jednotlivé kroky vedoucí ke splnění tohoto úkolu a ústně zodpoví případné dotazy z dané problematiky.
Úkoly a otázky budou směřovat především na následující témata:
První test:
Operační systém (OS) Windows.
Spuštění a ukončení OS. Základní orientace v OS. Pracovní plocha, lišta, ikony na ploše a liště, nabídka Start. Práce s nápovědou (obsah, rejstřík, vyhledávání).
Spouštění aplikací (přepínání, ukončení). Práce s okny. Hlavní nabídka, roletová menu, panely nástrojů, zkracovací klávesy.
Práce se soubory a složkami – orientace ve správci souborů (Explorer, Průzkumník). Vytváření a rušení souborů a složek. Přesun, kopírování souborů a vytváření zástupců. Vyhledávání souborů dle zadaných kriterií.
Příklady úkolů:
1. Objasněte pojem grafického uživatelského rozhraní (GUI). Objasněte funkci jednotlivých prvků GUI Windows (tlačítko start, plocha, ikony na ploše, ovládací lišta aj.) a prakticky předveďte jednotlivé prvky (demonstraci prvků doplňte komentářem).
2. Vytvořte na pracovní ploše (popř. ve složce TEMP) dvě složky. V jedné složce vytvořte libovolný soubor. Demonstrujte přesun tohoto souboru do druhé složky a vytvoření kopie a zástupce souboru ve druhé složce. Objasněte rozdíl mezi přesunem, kopírováním a vytvářením zástupce.
3. Najděte zadanou informaci (např. o kopírování souborů) v nápovědě systému Windows pomocí obsahu, rejstříku a vyhledávání. objasněte rozdíly mezi jednotlivými možnostmi.
4. Najděte na počítači soubor, resp. zadejte jeho hledání, dle zadaných kritérií (např. dokument Wordu začínající na písmeno d a obsahující text "program"). Objasněte volbu kriterií a hvězdičkovou konvenci.
Druhý test:
Microsoft Word
Základní orientace v programu (hlavní nabídka, panely nástrojů).
Vytvoření a uložení souboru. Orientace v souboru. Práce s bloky (kopírování, mazání, přesun). Přepínání klávesnice. Rušení a opětné provádění příkazů z historie příkazů. Tisk (nastavení parametrů tisku). Nápověda.
Formátování textu. Změna typu, velikosti a řezu písma. Zarovnávání. Styl odstavce.
Tvorba a úprava číslovaných seznamů (formát číslování, víceúrovňové číslování).
Tvorba a úprava tabulek (formát , způsob orámování buněk, vkládání, dělení a rušení buněk).
Vkládání objektů jiných aplikací do dokumentu (obrázky, WordArt, Editor Rovnic - sazba vzorců).
Příklady úkolů:
1. Vytvořte dokument Wordu (vlastní nebo podle předlohy) s využitím dostupných prvků textového editoru. Předveďte provedení dodatečných změn ve formátu dokumentu (zarovnání, velikost a typ písma aj.). Dokument uložte do zadané složky (např: C:TEMP).
2. Vytvořte dokument Wordu představující číslovaný seznam (např. věcí na dovolenou). Využijte funkci automatické číslování. Předveďte provedení změn ve formátu číslování (např. změňte na římské číslice v provedení tučná kurzíva, doplňte položku do seznamu).
3. Vytvořte dokument obsahující zadanou tabulku (např. seznam pohoří, jejich nejvyšších hor s uvedením výšky). Předveďte změnu formátu tabulky (doplnění řádků, slučování a dělení buněk, rámování buněk tabulky, zarovnání sloupců apod.) Demonstrujte použití panelu nástrojů Tabulky a ohraničení.
4. Vytvořte s pomocí dostupných nástrojů Wordu (např. WordArt, vkládání obrázků apod.) plakát (např. pozvánku na váš večírek).
5. Napište pojednání obsahující matematické vzorce vytvořené pomocí editoru rovnic (např. o řešení kvadratické rovnice).
Třetí test
Lokální sítě firem Microsoft a Novell
Přihlašování do a odhlašování ze sítě. Základní orientace na lokálních sítích PřF OU. Ikona okolní počítače (síť firmy Novell – přihlašovací program, význam mapovaných disků, domovský adresář, spouštění aplikací na síti).
Elektronická pošta – zvolená poštovní služba na Internetu.
Adresa uživatele v rámci sítě Internet. Základní orientace v rozhraní internetové poštovní služby (např. www.post.cz nebo mujmail.atlas.cz ). Odesílání, přijímání a třídění zpráv. Připojování dokumentů ke zprávě. Uložení dokumentu připojeného ke zprávě na lokální disk počítače.
Internet – program Internet Explorer
Využití služeb FTP a WWW. Základní orientace v programu Internet Explorer (oblíbené položky, historie, vyhledávání) a na Internetu. Využití vyhledávacích služeb – Centrum ( www.centrum.cz ), Altavista ( altavista.com ) popř. jiné (zadávaní dotazů s použitím logických operátorů - tzv. pokročilé vyhledávání).
Příklady úkolů:
1. Předveďte přihlášení do sítě Novel. Stručně objasněte podstatu této sítě (z hlediska uživatele). Vysvětlete význam ovládacích prvků a formulářů v přihlašovacím klientu sítě Novell (správné vyplnění položek login, heslo, adresa aj.) Vysvětlete pojem síťových disků. Objasněte použití jednotlivých síťových disků na síti Ostravské univerzity a uveďte přístupová práva na tyto disky (zejména pro domovský disk či složku a tzv. schránku). Vysvětlete, kde jsou fyzicky uložena data ze síťových disků.
2. Předveďte zaslání a přijmutí pošty. Objasněte strukturu e-mailové adresy. K poště zaslané na vaši adresu připojte vybraný dokument. Po otevření zprávy uložte připojený dokument do zadaného adresáře. Demonstrujte možnosti třídění pošty do složek.
3. Najděte vybranou informaci resp. obrázek na Internetu pomocí některé z vyhledávacích služeb, která umožňuje pokročilé hledání (např. s pomocí služby Altavista využívající logické operátory najděte soubory obsahující slovo medvěd nebo vlk, které neobsahují slovo myslivec).
4. Předveďte práci s prohlížečem Internet Explorer. Vysvětlete pojem odkazů. Otevřete odkaz v novém okně. Vysvětlete význam tlačítek (funkcí) a vybraných položek v nabídce (např. tlačítko Historie, položka Oblíbené apod.) Předveďte použití těchto funkcí (např. přidání položky k oblíbeným a její pozdější vyvolání).