2.8 Determinant matice
Definice
Determinantem čtvercové matice řádu n nazýváme číslo , kde sčítáme přes všechny permutace P množiny . Veličina je tzv. znaménko permutace P.
Poznámka· Znaménko permutace P je dáno vztahem , kde r je počet tzv. inverzí v permutaci P. Inverzí v permutaci nazýváme každou dvojici , pro kterou platí . Pokud je číslo r sudé, hovoříme o sudé permutaci a její znaménko je rovno 1, pokud je r liché, jedná se o lichou permutaci a její znaménko je rovno –1. Např. permutace je lichá, protože obsahuje 3 inverze: .
· Kromě uvedeného značení pomocí symbolu „“ se v praxi často používá také řeckého písmene (většinou s nějakým rozlišujícím indexem, např. nebo apod.). Jinou možností je zápis analogický zápisu matice, kdy kulaté závorky nahrazují svislé čáry jako u absolutní hodnoty. Např. symbol označuje determinant matice .
· Sčítance se nazývají členy determinantu. Z definice determinantu je zřejmé, že každý člen determinantu obsahuje součin n prvků matice , přičemž z každého řádku a sloupce matice je vybrán právě jeden prvek.
Definice
Matice, jejíž determinant je různý od nuly, se nazývá regulární. V opačném případě hovoříme o matici singulární.
Definice
Subdeterminantem (minorem) k-tého řádu matice typu nazýváme determinant matice, která vznikne z matice vypuštěním tolika řádků a sloupců, aby z ní zbyla čtvercová matice k-tého řádu.
Věta (výpočet determinantů prvního řádu)Pro matici prvního řádu platí: .
Poznámka· Determinantem matice prvního řádu je tedy hodnota jediného jejího prvku.
· Není zde vhodný zápis determinantu pomocí svislých čar, neboť ten by sváděl k mylnému dojmu, že se jedná o absolutní hodnotu prvku.
Věta (výpočet determinantů druhého řádu)Determinant matice druhého řádu lze počítat podle vzorce .
PoznámkaJedná se o definiční vztah, aplikovaný na případ matice druhého řádu, čili nic nového. Uvedený vzorec se ale velmi snadno pamatuje (násobí se „do kříže“).
Věta (výpočet determinantů třetího řádu)Pro výpočet determinantu matice třetího řádu se používá schéma zvané Sarrusovo pravidlo: K matici připíšeme první dva sloupce (obdobně je možné formulovat toto pravidlo pro řádky) a pak provádíme součiny po přímých čárách tak, jak je naznačeno na obrázku, přičemž ve směru zleva doprava je znaménko kladné, ve směru zprava doleva záporné.
PoznámkaTaké zde se nejedná o nic nového oproti definici, uvedené schéma nám pouze usnadňuje nalezení jednotlivých členů determinantu včetně znamének.
Výpočet determinantů matic řádu vyššího než třetího není vhodné provádět přímo podle definice (ani v počítačových programech), protože počet členů je příliš velký a výpočetní čas rychle roste s řádem matice. Proto se používá jiných metod, založených na vybraných vlastnostech determinantů.
Věta (vlastnosti determinantů)· .
· .
· (pro čtvercové matice téhož řádu).
· Zaměníme-li v matici navzájem dva řádky nebo dva sloupce, změní determinant znaménko.
· Společného nenulového činitele jednoho řádku nebo sloupce lze vytknout před determinant.
· Determinant je roven nule právě tehdy, jestliže prvky alespoň jednoho řádku (sloupce) jsou rovny nule nebo jestliže nějaký řádek (sloupec) je lineární kombinací ostatních řádků (sloupců).
· Determinant se nezmění, přičteme-li k libovolnému řádku (sloupci) jakoukoliv lineární kombinaci ostatních řadků (sloupců).
Definice
Algebraickým doplňkem prvku matice nazýváme číslo , kde je subdeterminant (minor) vzniklý z matice vynecháním i-tého řádku a k-tého sloupce.
Věta (rozvoj determinantu podle prvků vybrané řady)Rozvoj determinantu podle i-tého řádku:.
Rozvoj determinantu podle k-tého sloupce:.
Symbol ve vzorcích výše označuje algebraický doplněk prvku .
Poznámka· Věta převádí výpočet determinantu n-tého řádu na výpočet n determinantů (n-1)-ho řádu. Počet členů determinantu a jeho výpočetní náročnost se tím obecně nemění. V praxi je však výhodné počítat determinant rozvojem podle prvků té řady, která obsahuje nejvíce nulových prvků. Pak se totiž nemusí počítat příslušné determinanty nižšího řádu a to vede k významnému urychlení výpočtu.
· Před vlastním výpočtem determinantu je kromě výběru vhodné řady dále možné v této řadě vynulovat co nejvíce prvků použitím úprav, které nemění hodnotu determinantu (viz výše). „Maximálním programem“ je převést matici na trojúhelníkovou, tzn. vynulovat všechny prvky pod nebo nad hlavní diagonálou.
VětaDeterminant trojúhelníkové (horní nebo dolní) matice je roven součinu jejích hlavních prvků.
DůkazUvažujme např. dolní trojúhelníkovou matici řádu n. V prvním řádku této matice může být pouze jediný nenulový prvek, diagonální prvek . Rozvoj jejího determinantu podle prvního řádku má tedy pouze jeden člen: . Algebraický doplněk je roven determinantu matice vzniklé z matice odstraněním prvního řádku a prvního sloupce. Tato matice je řádu o jedna menšího a je rovněž dolní trojúhelníková. Můžeme tudíž provést analogický rozvoj jejího determinantu podle prvního řádku. Opakováním provedených úvah dojdeme až k jednoprvkové matici , jejíž determinant je roven jejímu jedinému prvku, a odtud k závěrečnému vyjádření .