9.4.3 Nehomogenní lineární diferenciální rovnice s konstantními koeficienty

Definice

Nehomogenní lineární diferenciální rovnicí s konstantními koeficienty rozumíme rovnici tvaru

,

kde  jsou konstanty. Na pravé straně vystupuje funkce  různá od funkce nulové.


Poznámka

Z teorie obecné lineární diferenciální rovnice (viz kapitola 9.4) víme, že obecný integrál nehomogenní rovnice můžeme psát ve tvaru

,

kde , , …,  tvoří fundamentální systém homogenní rovnice, , , …,  jsou libovolné konstanty a  je jakékoliv řešení (partikulární integrál) nehomogenní rovnice. Určit fundamentální systém homogenní rovnice již umíme stejně jako vypočítat partikulární integrál metodou variace konstant. Metoda variace konstant ale není vždy tou nejrychlejší a nejsnazší cestou. Pro některé funkce  (tzv. speciální pravé strany) můžeme totiž tvar partikulárního integrálu  předem určit a následně jednoduše dopočítat. Hovoří o tom následující věta.


Věta (speciální pravá strana)

Nechť pravá strana lineární diferenciální rovnice s konstantními koeficienty má tvar

,

kde ,  jsou mnohočleny obecně různého, nejvýše však s-tého stupně s reálnými koeficienty a  jsou libovolná reálná čísla.

Jestliže není  (a tedy ani ) kořenem charakteristické rovnice, pak partikulární integrál má tvar

,

kde ,  jsou (zatím neznámé) mnohočleny nejvýše s-tého stupně.

Obecněji, je-li  (a tedy i ) r-násobným kořenem charakteristické rovnice, pak partikulární integrál má tvar

,

kde ,  jsou mnohočleny nejvýše s-tého stupně.


Definice

Funkci  nazýváme v této souvislosti speciální pravou stranou.


Poznámka

·        Uvedená speciální pravá strana zahrnuje širokou třídu funkcí, se kterou v praxi obvykle vystačíme. Tak např. pro ,  přechází pravá strana v polynom , pro ,  a  dostáváme na pravé straně exponenciální funkci , pro , ,  a  (resp.  a ) dostaneme  (resp. ) apod.

·        Z předchozí poznámky a poslední věty plyne, že je-li pravá strana ve tvaru polynomu, je třeba při hledání partikulárního integrálu vyšetřit, zda charakteristická rovnice nemá kořen . Pokud je na pravé straně exponenciála , je nutné vyšetřit existenci kořene , a pokud je na pravé straně funkce  nebo , je třeba učinit totéž pro hodnotu .

·        Pozor na případ, kdy je na pravé straně pouze jedna z funkcí , . Partikulární integrál  musíme hledat (v souladu s poslední větou) ve tvaru, obsahujícím obě tyto goniometrické funkce.


Poznámka

Provedeme-li správně určení tvaru partikulárního řešení , pak jediné, co zbývá, je dopočítat zatím neznámé koeficienty polynomů  a . To provedeme následovně: Nejprve dosadíme předpokládaný tvar partikulárního integrálu  a jeho potřebné derivace do původní (nehomogenní) rovnice za neznámou  a její derivace. Obdržíme tak jednu rovnici pro neznámé koeficienty polynomů  a , kterou řešíme tzv. metodou neurčitých koeficientů. Tato z algebry známá metoda spočívá v porovnání koeficientů u jednotlivých lineárně nezávislých funkcí na obou stranách rovnice. Z provedeného porovnání obdržíme potřebný počet rovnic pro jednoznačné určení hledaných koeficientů polynomů  a . Výsledný partikulární integrál  je možné ověřit přímým dosazením do původní (nehomogenní) rovnice.


Poznámka

Jestliže má pravá strana tvar součtu funkcí uvedeného speciálního tvaru (které se od sebe liší různou hodnotou čísel , resp. ), je také partikulární integrál součtem příslušných partikulárních integrálů. Tyto partikulární integrály, příslušné jednotlivým sčítancům na pravé straně, lze hledat každý zvlášť metodou popsanou výše a výsledky sečíst.