SRÁŽKY



Spojí-li se v oblacích malé kapičky vody nebo krystaly ledu do větších shluků, nemohou se již vznášet v ovzduší a padají k zemi jako déšť nebo jako krupky, kroupy nebo sníh. Vyjmenovali jsme tak různé srážky.

Taková obyčejná kapka deště padá rychlostí kolem 5 m/s, sněhové vločky letí rychlostí
0,5 - 2 m/s. Někdy se dostanou do vzdušného proudu, který je vynáší opět vzhůru. Pokud je pohyb vzduchu příliš intenzivní, dostane se kapka někdy v létě až do vrchní části oblaků, kde je teplota hluboko pod bodem mrazu. Kapka tam zmrzne, stane se z ní kus ledu. Přihodí se, že taková kapka prodělá tuto cestu nahoru dolů několikrát. Pokaždé na sebe bere větší vrstvu vody, ta znova zmrzne. A přitom naroste do takového objemu, že pádem k zemi už nestačí rozmrznout. Tak vznikají kroupy. Mohou být i tak velké, že váží několik dekagramů, výjimečně třeba i půl kilogramu. Jejich průměr je i několik centimetrů. Kdybychom takovou kroupu přeřízli, ukázalo by se, kolik má vrstev stejně jako u stromu letokruhy.

Kroupy

Mlha je kondenzovaná vodní pára, ale na rozdíl od oblaků se nachází při zemi nebo poblíž země. Vzniká ochlazením vlhkého vzduchu např. za jasného klidného počasí, když se v noci povrch země ochladí. V noci se za bezvětří a jasné oblohy může vzduch při povrchu Země ochladit tak, že vodní pára v něm obsažená kapalní na chladných předmětech. Vznikne rosa nebo při teplotě nižší než 0 °C jinovatka.



MĚŘENÍ SRÁŽEK

K měření srážek používáme srážkoměr.
Je to kovová nádoba opatřená nálevkou. Obsah kruhu omezeného horním okrajem nálevky známe. Spadlá voda stéká nálevkou do nádoby postavené na dně a její objem se odměřuje zvláštní odměrkou cejchovanou pro danou nálevku v dílcích, které udávají přímo výšku spadlé vody v milimetrech. Při sněžení se používá jen srážkoměrná nádoba, která má stejně velikou záchytnou plochu jako nálevka. Sníh v nádobě pozvolna taje o objem vody se měří odměrkou.

Ombrograf


Příklad
Srážkoměrem se v daném místě naměřilo 10 mm za 5 hodin. Kolik litrů vody za tuto dobu napršelo na plochu o obsahu 1 m2?

Řešení
h = 10 mm = 0,1 dm
S = 1 m = 100 dm
V = ?


V = Sh = (100 x 0,1) dm3 = 10 dm3 = 10 l

Odpověď
Za 5 hodin v daném místě napršelo na plochu o obsahu 1 m2 celkem 10 l vody.



Prvky