Dynamika zkoumá příčiny pohybu. Příčinou kmitání mechanického scilátoru je buď síla pružnosti, nebo tíhová síla. Ze znalosti zrychlení harmonického kmitavého pohybu (a = -w2y) a 2. Newtonova zákona ( F = ma ) můžeme obecně vyjádřit velikost síly, která způsobuje harmonické kmitání:
Úkolem je však určit souvislost úhlové frekvence w s konkrétními vlastnostmi mechanického oscilátoru, tedy s parametry oscilátoru . Parametry pružinového oscilátoru jsou hmotnost m zavěšeného tělesa a tuhost k pružiny.
Jestliže na pružinu původní délky
l0 zavěsíme závaží o hmotnosti m, pružina se prodlouží na délku l = l0+Dl. Zavěsíme-li na tuto pružinu závaží o dvojnásobné hmotnosti (tzn. působíme na pružinu dvojnásobnou silou), bude i prodloužení pružiny dvojnásobné. Vidíme, že prodloužení pružiny Dl je přímo úměrné působící síle F. Jestliže konstantu úměrnosti označíme k, můžeme psát F = kDl. Konstantu k nazýváme tuhost pružiny a je tedy definována vztahem:
Pro sílu působící na těleso mechanického oscilátoru platí:
Na těleso mechanického oscilátoru působí proměnlivá síla o souřadnici
|
Srovnáním získaného vztahu pro sílu
(F = - ky) a pohybové rovnice harmonického kmitání (F = - mw2y) získáme souvislost úhlové frekvence s parametry oscilátoru:
Úhlová frekvence volně kmitajícího mechanického oscilátoru závisí jen na jeho parametrech, tj. na hmotnosti m tělesa a tuhosti k pružiny. Takové kmitání nazýváme vlastní kmitání oscilátoru a jeho úhlovou frekvenci označíme w0:
![]() |