TEPLOTA VZDUCHU



Teplota je fyzikální veličina, která je měřitelná proto, že téměř všechna tělesa mění při zahřívání své fyzikální vlastnosti, např. se při ohřívání rozpínají. Teplotu látek lze tedy určit podle změny objemu nebo délky těles. Měříme jí pomocí teploměrů. Jednotka teploty je Celsiovy stupeň.

V USA, Kanadě, Velké Británii je v meteorologii užívána teplotní stupnice Fahrenheitova s jednotkou °F. Ke stupnici Celsiově má převodní vztah:
               0 °C = 32 °F
           100 °C = 212 °F

Kolik Celsiových stupňů je jeden Fahrenheitův stupeň?

Teplota ve vysokých vrstvách atmosféry se udává ve stupních Kelvinových, pro které platí vztah:
               0 °C = -273 K

MĚŘENÍ TEPLOTY

Teplotu vzduchu měříme ve stínu pomocí teploměrů. Na meteorologických stanicích se měří v žaluziových budkách:
jsou postaveny ve výšce 2 m nad zemí. V nich proudí volně vzduch, takže se stále vyměňuje s okolním vzduchem. Budka je bílá, aby odrážela sluneční paprsky. Zpravidla je dřevěná, protože dřevo je špatný vodič tepla. Dvířka jsou obrácena k severu, aby ani při otevření budky nemohly být teploměry ozářeny slunečními paprsky.



Kromě měření teploty ve standartní výšce 2 m nad zemí je důležité znát teplotu při zemi nebo 5 cm nad zemí. Na některých meteorologických stanicích se měří teplota i ve větších výškách pomocí radiosond až do výšky 20 km. Zjišťujeme i teplotu půdy pod povrchem země asi do hloubek 1 m až 2m. Ve větších hloubkách než 2 m jsou změny teploty nepatrné (několik desetin °C za rok). V hloubce 10 m se teplota téměř během roku nemění.

Radiosonda:
Je to malá krabička za 4500,-Kč, uvázána za napuštěný velký balón. Sonda se vypouští vždy po šesti hodinách a při svém výstupu do výšky 34 km měří teplotu, tlak, vlhkost, směr a rychlost větru a vše posílá na zem. Pak balón praskne a sonda spadne na zem. Za její nalezení je odměna 150,-Kč.

Radiosonda



Teplotní rekordy

Rekord Teplota Místo Rok
Nejvyšší teplota ve stínu 58 °C Libye - 40 km od Tripolisu 1922
Nejteplejší místo na světě 43 dní za sebou - víc než 48 °C Údolí smrti v Kalifornii 1917
Nejnižší teplota na světě -89,6 °C Výzkumná stanice v Antarktidě Vostok 1983



Teploměry



Prvky